Ključna beseda: razstava

9. maj 2022

»Kot zaveden Slovenec je Plečnik poudarjal narodno samobitnost in podpiral Osvobodilno fronto, druga svetovna vojna pa ga je osebno zelo prizadela.«

Ana Porok je poudarila Plečnikovo zavedanje narodne samobitnosti in podporo Osvobodilni fronti ter osebno prizadetost ob drugi svetovni vojni.
6. maj 2022
6. maj 2022

»Živi, smej se, ljubi«

Razstava Live, Laugh, Love prikazuje dela desetih avtorjev na spektru milenijske generacije, ki bi po mnenju kuratorjev radi preprosto živeli, se smejali in ljubili.
6. maj 2022

»ne pustijo živeti v blaženi nevednosti«

Soočeni z grožnjo in absurdnostjo realnosti se vsak po svoje spopadajo s stanji, ki jim 'ne pustijo živeti v blaženi nevednosti'.
6. maj 2022

»ne želijo prepustiti življenju, ki ga narekujejo marketinške kampanje«

Ustvarjalci se ne morejo, a ob enem tudi ne želijo prepustiti življenju, ki ga narekujejo marketinške kampanje in s svojimi projekti posegajo v neenakosti in izkoriščanja.
6. maj 2022

»Individualizirani posamezniki sicer dihajo vsak svoje življenje, pripovedujejo vsak svojo zgodbo, vendar jih povezuje isti prostor, prebivajo v istem univerzumu posameznega dela.«

Umetnik na slikah spretno manipulira z gledalčevim pogledom, tako da nas povabi, da gledamo celotno delo, pokrajino, hkrati pa nas napelje, da svoj fokus prestavimo iz makro pogleda v množico prizorov, ki se dogajajo na sliki.
6. maj 2022

»Idilične pokrajine v zadnjem planu, ki simbolizirajo čistost, nepokvarjenost, pa so pogosto v dialektičnem odnosu z ostalimi deli slike, saj je njihov vizualni antagonizem utemeljen prav na njunem soobstoju.«

Umetnikove prepoznavne distopične krajine, ki se zdijo kot časovne kapsule neizživete preteklosti, zamrznjenih trenutkov človeške brezvoljnosti in submisivnosti, odgovarjajo obdobju, ki je za dve leti zamrznil svet in spremenil naše predstave o normalnosti.
6. maj 2022

»Cerkev je spremenjena v pastoralno ruševino. Ruševine na umetnikovih delih in cerkvena arhitektura se tako povežejo in sublimirajo arhaičnost, ki je sestavni del arkadijske pokrajine.«

V prezbiteriju nekoč sakralnega prostora zaživi delo Rdeči parazol, nasproti pa mu v zahodnem delu stavbe stoji mural, s katerim z odsotnostjo kakršne koli narativnosti povezuje prostor in vsebino razstave.
3. maj 2022

»Iskanje umetnin je bilo kot lov za zakladom po vsem svetu.«

Kustosinja Ann Temkin je med predogledom povedala za tiskovno agencijo AFP, da je iskanje umetnin bilo kot lov za zakladom po vsem svetu.
3. maj 2022

»Nekatere slike so bile zelo sveže, saj jih je ustvaril le mesec ali dva, preden je nastal Rdeči atelje.«

Ann Temkin je povedala, da so nekatere slike bile zelo sveže, saj jih je ustvaril le mesec ali dva, preden je nastal Rdeči atelje.
2. maj 2022

»najslabšega od vseh možnih svetov«

Njegova dela so opisana s citatom Schopenhauerja kot 'najslabšega od vseh možnih svetov'.
2. maj 2022

»začudenjem in ekstazo«

Prvi obisk Stare pinakoteke je navdal Alfreda Kubina z 'začudenjem in ekstazo'.
2. maj 2022

»kaskado vizij črno-belih podob«

Jedkanice Maxa Klingerja je opisal kot 'kaskado vizij črno-belih podob'.
2. maj 2022

»Njegova umetnost nam predstavlja pesimistične vizije, so zapisali.«

O delih Alfreda Kubina, razstavljenih v dunajskem Leopoldovem muzeju, so zapisali, da nam predstavljajo pesimistične vizije.
2. maj 2022

»s celotnim grafičnim opusom Klingerja, Goye, de Grouxa, Ropsa, Muncha, Ensorja, Redona in podobnih umetnikov«

Se je seznanil s celotnim grafičnim opusom Klingerja, Goye, de Grouxa, Ropsa, Muncha, Ensorja, Redona in podobnih umetnikov.