»Znotraj inštituta danes deluje šest oddelkov.«
»Vsi slovarji so pregledani, se pa ponekod še pojavljajo manjše napake.«
»Za slovenščino je to nekaj takega, kot da bi na primer zmagali na svetovnem prvenstvu v nogometu.«
»To vprašanje bomo morali reševati na evropski ravni in ga v okviru različnih mednarodnih organizacij, pa tudi s pomočjo evropskih poslancev, že rešujemo.«
»Če jih oblikujejo tako kot v občini Piran, bi bili možni tudi enojezični napisi.«
»Rekel bi, da je slovenščina v dobri formi, vendar pa je zaradi hitrega sveta tudi zelo velika možnost, da gre z jezikom in z jezikovno rabo izjemno hitro kaj narobe.«
»Največ škode na tem področju lahko naredijo preveč sproščeni telebani in preveč zadrti izobraženci.«
»Da bi si slovenščina zagotovila trdno mesto v tem digitalnem svetu, je potrebno že gledati tudi precej v prihodnost.«
»Doslej smo se na tovrstnih razpisih vselej uspeli brez težav uskladiti, denimo Razvoj slovenščine v digitalni dobi, Povejmo itd.. Kot vedno, smo tudi tokrat ponudili najboljše z vidika dorečenosti in gospodarnosti.«
»Če nekoga ne želiš zraven, se vedno najdejo načini, kako ga zavrniti. Poudarjam, da ima vsak vodja konzorcija popolno pravico zavrniti kogarkoli iz kakršnegakoli vzroka(...) Mi pa imamo pravico povedati, da nismo bili vključeni v konzorcij.«
»Nič od tega ni bilo sprejemljivo. Zanimali so jih samo viri ali pa opravljanje dela/raziskav, ki ne sodijo na naše področje. Ampak vire na ZRC SAZU že tako ali tako objavljamo in odpiramo, saj smo eni od najbolj dejavnih na področju odprte znanosti.«
»krizni krik, da ministrstvo v pripravo nove zakonodaje vključi tudi stroko«
»Kot je Trubar v svojih prvih knjigah želel širiti bralno kulturo med prebivalstvom, ki si v resnici slovenskega branja sploh ni želelo, smo tudi danes pred izzivom ohraniti bralno kulturo v nasprotju s kulturo hitrih informacij.«
»Zakon o javni rabi slovenščine je treba prilagoditi digitalni dobi, a tega se jezikoslovci do neke mere bojijo zaradi 'kratkoročnih in ozkogledih interesov nekaterih v gospodarstvu in šolstvu'.«
»Vse novosti je kar težko našteti, slovaroljubci, pa tudi naključni obiskovalci Frana, bodo letos prišli na svoj račun.«
»Premalo se zavedamo, kako zelo je RTV Slovenija pomembna za slovenski jezik. Če bi tehtali njen jezikovni in informativni vpliv, bi se tehtnica zagotovo nagnila v prid jezikovnega.«
»Prejel ga je za domiselno ustvarjanje in uveljavljanje novih pristopov v slovenski slovnici in književnosti, s katerimi nadaljuje plemenito in pomembno poslanstvo očetov slovenskega knjižnega jezika in ga razvija na način, da ga mladi z veseljem in občudovanjem berejo in znotraj njega tudi ustvarjajo.«
»Gre za delo, ki ga niti sam nisem pričakoval. Šlo je za splet različnih naključij.«
»Mogoče je bilo ugotoviti kar nekaj novih sklepov o zgodovini jezika, o določenih književnih elementih.«
»Celo če so živeli več sto let pred nami.«
»Vsi, ki so bili pismeni, so brali in pisali v nemščini in latinščini in nihče se ni spraševal, zakaj bi slovenščino sploh potrebovali.«
»Ko začnemo jezik zapisovati, ko moramo postaviti pravila, se odločati med različnimi oblikami, za katere vemo, da v govoru obstajajo različne možnosti, začnemo ustvarjati novi jezik.«
»Svoje knjige je napisal za bralce, ki jih še ni bilo, napisal je knjige, ki si jih nihče ni želel, kljub temu pa je znal zanje pridobiti finančna sredstva ter pridobiti mlajši rod, ki je njegovo delo še dopolnil in nadaljeval.«
»Na Rue de Granelle, kjer domuje ena prijetnejših prodajaln parfumov, skoraj vedno razmišljam o jeziku.«
»Dober parfum opazovalcu vedno pove zgodbo.«
»Katera beseda izmed dveh z enakim pomenom je pravilna? ... bi se moralo glasiti, katera beseda v tem besedilu lepše diši.«
»Naj se nikar ne boji lastnega jezika.«
»Tako pripravljena besedila so objavljena kot korpus na spletni strani, ki ima poleg korpusne tudi izobraževalno funkcijo, saj si lahko na enem mestu pregledno ogledamo tako rekoč celotno slovensko knjižno produkcijo 16. stoletja.«