»Ta stavba nas opozarja, da med obema vojnama Ljubljana ni bila samo Plečnikova. Ljubljana v 30. letih je bila pluralno mesto – poleg Plečnika vre na številnih področjih, tudi v arhitekturi, ustvarja se tudi drugačna Ljubljana. In Nebotičnik je ena od ikoničnih stavb tiste druge Ljubljane, mesta, ki se spogleduje z modernizmom.«
»Po prvi svetovni vojni in vstopu v kraljevino SHS se začne hiter gospodarski razvoj celotne Slovenije, takrat Dravske banovine, in ta slovenski zgodnji kapitalizem dobi velik polet. Cel kup bank in podjetij se odloči, da bodo v tem delu Ljubljane med starim mestom in Tivolijem vzdolž mestne promenade postavili svoje gospodarske palače, ki niso samo pisarniški prostori, ampak tudi pomembni simboli finančne moči teh podjetij.«
»Na vrhu je razgledna ploščad, ki je ob izgradnji postala 'razgledišče Ljubljančanov v novi, pogumni svet'.«
»Da, postavitev spomenika Napoleonu oziroma Ilirskim provincam je bila vpeta v našo lastno nacionalno mitologijo po eni strani in na 'jugoslovansko', državotvorno tradicionalno povezavo Srbije s Francijo po drugi.«
»Komemoracije Ilirskih provinc so bile povezane z dnevno politično agendo, kot se pogosto zgodi pri obletnicah in spomenikih.«
»Ni bil pišoč arhitekt, pa je vendar vsem na ogled zapisal, kaj si misli o spominjanju: 'minljiv si, le tvoja dela so tvoj spomin.'«
»Ekonomske, družbene, vojne in politične razmere so v 20. stoletju stanovanjske razmere zaostrovale, obenem pa so tudi razvijale številne velikopotezne rešitve stanovanjskega vprašanja za dinamično, hitro spreminjajočo se družbo.«
»da začnemo tu in zdaj načrtovati resnično sodobno in trajnostno bivalno okolje za 21. stoletje«
»Tudi jaz sem imel ob ogledu spletnih galerij praznega Rima ali Benetk močno željo, da bi lahko dobil odpustnico vseh evropskih oblasti in bi si lahko samo jaz ogledal ta mesta, sam zase.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju