»Bennu nas kar naprej preseneča z zanimivim znanstvenim izkupičkom in občasno tudi z zvijačami. Čeprav moramo pohiteti s shranjevanjem vzorca, je to za nas sladka težava. Kot je videti, je vzorec obilen in bo vir navdiha za znanstveno delo še desetletja naprej.«
»Roskovo raziskovanje je prebudilo upanje, da bi lahko nove metode zdravljenja slepim povrnile vid.«
»Sanj še ni konec. To je šele začetek.«
»To je dan, ko lahko tudi mi rečemo: 'V vesolju smo.'«
»V izredno čast in veselje mi je, da lahko delim veselje ob enem najpomembnejših dogodkov za slovensko znanost in tehnologijo.«
»Čaka nas še veliko dela.«
»Najprej je bilo napeto, da preživijo prvo in drugo stopnjo, potem pa se je že nekako umirilo. Smo v vesolju!«
»Veseli smo, da se je ta prvi kamen odvalil. Zdaj pa se pravzaprav začenja resno delo, smo na začetku.«
»Ekipa je seveda trenutno vznemirjena, polna pričakovanj. Prvi stik je že bil vzpostavljen, kot kaže, je satelit aktiven, na njem se je izvedla vsa začetna procedura. Nismo zgolj srečni, temveč presrečni.«
»Definitivno ima to velik pomen za znanost in slovensko gospodarstvo. Gre za prelomni trenutek, ko nam je tudi Slovencem uspelo dokazati, da to zmoremo.«
»Na koncu se je priložnost pojavila tako nepričakovano in vrtoglavo hitro. Šlo je neverjetno gladko. Po treh minutah od vžiga motorjev je bil satelit že v vesolju. Malo smo si oddahnili med mirno balistično fazo, potem pa v štirideseti minuti gladka ločitev od nosilne strukture.«
»Uvrstili smo se v pionirsko odpravo Evropske vesoljske agencije.«
»Sodobne tehnologije vdirajo v vse pore našega življenja, družbe in kulture, tako da se nam ob posledicah pospešenega in naraščajočega (bio)tehnološkega manipuliranja ne postavlja samo vprašanje, kaj je človek, temveč tudi, kakšna je narava našega razmerja z živalmi, rastlinami in drugimi entitetami živega.«
»Znanost je sestavni del družbe. Brez znanosti smo prepuščeni na milost in nemilost nekim drugim akterjem ali pa se obsodimo na capljanje za drugimi. Znanost je pomembna, ker se nikoli ne zadovolji z enim odgovorom. Je prej vprašanje kot odgovor, dejavnost, ki prevprašuje in na ta način omogoča razvoj.«
»Znanost je v vsaki družbi izjemnega pomena, ker daje možnost razvoja družbe in tehnike, napredka, navsezadnje zdravstva in varstva okolja. Znanost je bazen znanja, razumevanja, filozofskega razumevanja narave in bivanja, kar je pomembno za zanamce, za vzgajanje, mlade generacije, ki se znanosti še učijo. To je nujno potrebno. Večkrat kot ne vidimo družbe, kjer je absolutna korelacija med ravnjo znanost in ravnjo razvitosti in zadovoljstva družbe.«
»Slovenska znanost je zelo hitro svoja prizadevanja lepo preusmerila v to, kako bi lahko pomagali družbi takoj, bodisi z raziskovanjem morebitnih molekularnih mehanizmov teh virusov in morebitnega razvoja cepiv, kot tudi s testiranjem varnostne opreme ter z varovanjem okolja in iskanjem sledi virusov v okolju. Pa tudi, kakšni so najbolj pereča vprašanja z družboslovnega vidika.«
»Da bi postavljali neke prioritete na ravni države in bi ostala področja zanemarjali, se mi zdi izrazito slabo, skregano z logiko odprte temeljne znanosti, ki sama po sebi, ko ima svobodo, nudi preboje.«
»Slovenske znanosti pravzaprav ni. Obstajajo ljudje, ki se ukvarjajo s preteklostjo, okoljem, družbo, v tem prostoru. Obstaja planetarna znanost. Žal, obstaja tudi zahodnjaška znanost, ki diktira tempo v dobrem in slabem in mi smo del tega sistema.«
»Tisto, kar odlikuje posameznike, ki v inovativnosti dajo piko na i, je njihov pogum, da storijo korak več, in njihova vztrajnost, da ne odnehajo pri prvem porazu.«
»Svet se je znašel, ne le zaradi pandemije, ampak tudi sicer, v zgoščenem času razvoja, ko utegne zelo zahtevna družboslovna trenja rešiti prav tehnološka, inženirska, naravoslovna znanost.«
»Nedvomno bomo Slovenke in Slovenci ponosni, če boste vi med tistimi, ki bodo na globalni ravni dali ta odgovor.«
»Čeprav smo majhna država, lahko s svojo pametjo, zlasti pa z inovativnostjo ne le tekmujemo, ampak sodelujemo v tem čudovitem projektu 21. stoletja.«
»Znanost pozna zgolj probleme, filozofija kot širše in občečloveško spraševanje pa pozna tudi skrivnosti.«
»Kot vemo, so šli tako daleč, da so na londonskih avtobusih izvedli celo oglaševalsko kampanijo, s katero so razglašali, naj se ljudje ne bojijo, da po vsej verjetnosti sploh ni boga, zato naj uživajo življenje.«
»Bog ni umrl. Da se spet pojavlja in prihaja v življenje.«
»To je odločno preveč.«
»Ne bi želeli biti samo pasivni uporabniki. Slovenija zdaj postaja polnopravna članica Evropske vesoljske agencije v kratkem.«
»Satelit, ko bo zapustil nosilno raketo, bo po 15 minutah začel oddajati signal.«
»V tem smislu, da so položaji zvezd zdaj 100-krat točnejši, in to za 10.000-krat temnejše zvezde.«
»Planck je ugotovil, da je vesolje sestavljeno v večini iz temne energije in temne snovi, nekaj malega iz take snovi, iz katere smo mi.«