»Šli bomo, kamor nas vodi znanost. Če nas znanost vodi v zadnjico, bomo premislili o tem.«
»Mislim, da ima o tem vsak svoje mnenje.«
»Šli bomo tja, kamor nas vodi znanost. Če nas te pelje do zadnjice, bomo o tem premislili. Seveda pa menim, da to ni odvisno od mojega mnenja.«
»Da je analni bris neprijetnejši od nosnega, zato ga bomo izvajali le pri tistih, ki so v samoosamitvi. Tam bomo brise jemali na oba načina.«
»Govorila bo znanost, ne politika.«
»Jasen bom – preden bodo šle stvari na boljše, se bodo še poslabšale.«
»Boj proti bolezni je podvig kot v vojnih časih.«
»Naša nacionalna strategija je zelo razdelana in temelji na znanosti, ne na politiki.«
»Da lahko zdaj tu govorim o tistem, kar vem, o tem, kaj so dokazi, o znanosti, je osvobajajoče.«
»Če bomo do konca poletja cepili med 70 in 80 odstotki prebivalstva, se bodo zadeve vrnile do določene stopnje normalnosti že jeseni.«
»Letošnji festival Hokus Pokus ima preprost cilj: slaviti povezavo obeh področij in s konkretnimi znanji povezovanja znanosti in umetnosti opolnomočiti učitelje in učiteljice pri njihovem ustvarjalnem delu.«
»Poleg znanstvenikov so se predstavili tudi naravoslovni krožki OŠ iz cele Slovenije. Festival je vsako leto označila nosilna tema, nanjo pa so bile vezane vsebinske delavnice.«
»Množično ustvarjanje umetnikov na znanstvenih in tehnoloških področjih pomemben generator razvoja družbe.«
»Kdo v družini je znanstvenik in kdo umetnik.«
»Na eni strani se namreč soočamo z neizprosno ambicijo industrije po razvoju prepričljivih tehnologij, ki oblikujejo virtualno tako, da to v celoti prevzema, nadzira in podreja fizično, medtem ko na drugi strani nenehno blažimo nekompatibilnost tehnologije z našo materialno realnostjo.«
»Pri tem popolnoma v oklepaj postavi njihov izvirni namen; popolnoma je irelevantno, na kaj se te nanašajo in kaj vizualizirajo, pomembna ji je samo forma njihove vizualizacije. Na isti način, kot so v klasični teoriji lepih umetnosti te predmet čiste brezinteresne estetske presoje, neomadeževane s praktičnimi oziri, je kriterij izbire znanstvenih shem njihova čisto vizualna kakovost.«
»Nisem tipična znanstvenica. Vsi, ki jih vidimo na televiziji, so starejši, po navadi beli moški znanstveniki.«
»Zato bi resnično rada sporočila: Če lahko to storim jaz, lahko tudi ti in prav vsak.«
»Upam, da Kiblix s spletnimi dogodki kot tudi druge kulturne in umetniške ter znanstvene institucije po državi prispevamo k temu, da splet znova ovsebinimo s kulturo, umetnostjo, znanostjo in izobraževanjem.«
»Predlogi so filtrirani, odvisno od razmerja med glasovi za in proti, kar lahko vodi proces odločanja o projektu v razponu med konsenzom, neskladjem in nesoglasjem.«
»Ko smo osmišljali tokratni festival, smo se veliko spraševali, kaj sploh pomeni to letošnje leto, v prvih mesecih katerega je ves svet postal tako rekoč izključno virtualen, ne glede na to, kje si bil fizično.«
»V letu 2020, ko smo primorani uporabljati mnogotere spletne komunikacijske platforme, vmesnike, družabna omrežja in podobno, pokazalo, da ta virtualni svet ni svet, v katerega bi se podajali z velikim navdušenjem.«
»Na področju znanosti je sled pustil v teoriji sintranja v prisotnosti tekoče faze, ki je osnovna tehnologija za pripravo keramičnih izdelkov od opek do izjemno kompleksnih elementov v elektrotehniki. Pred skoraj tridesetimi leti je okrog sebe izbral skupino mladih in z njimi začel v Sloveniji pionirsko delo na področju litijevih baterij. Danes je Slovenija tudi po njegovi zaslugi med vodilnimi na svetu.«
»Tamara Lah Turnšek je od začetnega izrednega odkritja na področju biokemije, novega proteoliznega encima, tako imenovanega katepsina S, vedno bolj prehajala v biomedicinske raziskave – od vnetnih procesov do rakavih obolenj. Danes je osredotočena na razumevanje malignosti možganskih tumorjev. Od samega začetka se je v raziskavah uspešno povezovala s kliničnimi oddelki in laboratoriji na ljubljanskem onkološkem inštitutu in centri za raziskave raka v Evropi, ZDA in Braziliji.«
»Konsenz, če temu lahko tako rečemo, je praktično popoln. Mi se namreč ne usedemo za mizo in se pogovarjamo, kaj kdo meni. Imamo enačbe, modele in meritve. Vzbujanje vtisa, da se moramo o nečem dogovoriti, je samo eden od načinov, kako spodbujati podnebni skepticizem.«
»Zadnjo ledeno dobo smo imeli pred 15.000 leti, in če človeka ne bi bilo, bi se nam naslednja zgodila čez približno 40.000 let. Toda to so časovne skale 10.000 in več let, mi pa danes govorimo o podnebnih spremembah v skali 100–200 let. To sta dve različni zgodbi.«
»Kennedy sporočila ni doživel, ga je pa zato Lyndon Johnson leta 1964. Prva opozorila so bila zelo groba in približna. Od leta 1992 dalje pa imajo politiki na mizi številke, ki se danes, 30 let pozneje, uresničujejo.«
»V 1,5 stopinje toplejšem svetu bi še lahko ohranili kakovost življenja ljudi in rešili večino ekosistemov, ne vseh.«
»Kar bi si želeli, je odpravljanje vzrokov, da sploh ne zagori. Če imamo na eni strani Teš, Nek, hidroenergijo in nove gradnje in na drugi strani varčevanje z energijo, je seveda najboljši vložek denarja v učinkovito rabo energije.«
»Podnebnih sprememb ne bomo povsem ustavili, zato se moramo na novo podnebje prilagoditi.«