»Že v tem trenutku ne bi rekel, da je pokojninska blagajna nevzdržna. Razmerje med aktivnimi in upokojenimi je bilo pred desetimi leti 1,46, danes je 1,57. Transfer iz proračuna v pokojninsko blagajno je verjetno na najnižji ravni v zadnjih 12 letih – pustimo tisto v 90. letih. S tega vidika ne bi rekel, da je blagajna nevzdržna. V bistvu je v dobri kondiciji.«
»Pa morda ne takoj, ko naj bi predvidoma začela reforma veljati, torej leta 2025, ampak bi se postopno podaljševanje pokojninske dobe in starosti lahko začelo šele leta 2026 ali pozneje.«
»V pogajanjih smo skušali glede na pristojnost, ki nam je bila dana, imeti tudi odgovornost do vseh generacij.«
»V letu 2021 pa naj bi se znesek podvojil.«
»Podaljševanje pokojninske dobe na več kot 40 let ne bi bil učinkovit ukrep. Tako ali tako se upokojujemo starejši. V zadnjih desetih letih se je dejanska starost ob upokojitvi za ženske povečala za skoraj tri, za moške za skoraj dve leti. To se bo dogajalo še naprej.«
»Vlada bo sprejela potrebne ukrepe za dosego 'ravnovesja' v pokojninskem sistemu do leta 2027.«
»Letos je ocena 1,1 milijarde, prihodnje leto 1,4 milijarde. Opozarjam samo na to, kaj se lahko v prihodnjih letih zgodi.«
»Trenutno stanje v pokojninski blagajni je dobro. V zadnjih 10 letih se je stanje samo izboljševalo, črnoglede napovedi OECD-ja se niso uresničile in mislim, da smo si enotni, da kakšno posebno hitenje ni potrebno.«
»Zdaj smo vsebinsko pregledali vsa poglavja in zdaj prihajajo na vrsto prava pogajanja, ki bodo določila glavne parametre in kako bo pokojninski sistem v naslednjih 20 letih videti.«
»Kot drugo pa potrebujemo postopno evolucijo sistema, prvi in drugi steber skupaj lahko dasta 70–80-odstotno nadomestilo in potem še zasebni prihranki v obliki tretjega stebra, s katerim pridemo do 100 odstotkov.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju