»Zato, ker so danes podjetja pravzaprav v krču. Danes beremo vsak dan v poročilih, kako tuji partnerji zapirajo podjetja in tukaj čakati nekaj mesecev, bo prepozno. Številna podjetja bodo žal verjetno nekatere od svojih zaposlenih odpustila in to ni namen, da podjetje, ki deset, petnajst let vlaga v zaposlenega, ga danes da na borzo. Ne glede na to, če ta zaposleni lahko drugje najde delo.«
»Država Italija je poskrbela za vse, da že imajo subvencije, da ne delajo na borzo, ampak da imajo državne pomoči, do leta 2026 imajo neka predvidevanja, da takrat ne bi bili samooskrbni. Vlada ima posluh, pa razume gospodarstvo. Za našo vlado pa ta trenutek to ne morem trditi.«
»Težko komentiram, od kje se bo financiranje dejansko napajalo, ampak nikakor pa ne bomo pristali na to, da gospodarstvo dobi dodaten davek ali dodatne finančne obremenitve.«
»Se je krč iz nemške avtomobilske industrije razširil tudi na nekatere druge industrije, kot je lesna, ter na druge zahodne države.«
»Tisti, ki niso bili pripravljeni prisluhniti pripombam gospodarstva in družbe ter so enostransko sprejeli nekaj, kar tako obremenjuje slovensko družbo, prevzeti odgovornost in odstopiti.«
»Trenutno se teh sprememb lotevamo zelo parcialno, kar po našem mnenju ni najbolje.«
»Nujno je, da se ne čaka na sistemsko shemo skrajšanega delovnega časa in čakanja na delo, ampak da se čim prej sprejme interventni zakon.«
»Naročil je vse manj, pritisk na cene je vse večji, slovenske izvoznike v nekonkurenčnem položaj postavljajo tudi domače obremenitve.«
»Skoraj vsa večja slovenska transportna podjetja del svojega poslovanja preselila na Hrvaško.«
»Glede tega smo popolnoma zavožena država.«
»Velikih težav za letos sicer ne vidi in je optimističen.«
»Tisti, ki niso bili pripravljeni prisluhniti pripombam gospodarstva in družbe ter so enostransko sprejeli nekaj, kar tako obremenjuje slovensko družbo, prevzeti odgovornost in odstopiti oz. bi jih morala vlada zamenjati.«
»Pri evidencah dela nameravamo presekati gordijski vozel in iščemo kompromis.«
»Mi si želimo, da tega zakona sploh ne bi bilo – tudi če bo maksimalno izboljšan, bo slabše od tega, kar smo imeli pred sprejetjem tega zakona.«
»V vsakem primeru moramo ta zakon spremeniti in poenostaviti.«
»Mene kar nekoliko boli, ko vidim izjave delodajalcev, ki govorijo, da si niti slučajno ne morejo privoščiti, da nekomu dajo odmor, ali pa da celotna dejavnost krši zakon o evidentiranju, ker takih neumnosti ne bodo spoštovali.«
»Opravili smo analizo v različnih panogah, ki je pokazala, da bo pravilnik o premeščanju bremen prizadel številne panoge, zlasti trgovino, gradbeništvo, vrtnarstvo. Za mala podjetja, kjer je že zdaj težava s pomanjkanjem delovne sile, bo uvedba pravilnika povzročila administrativne in finančne težave. Rotiranje na delovnih mestih, kot je predlagalo ministrstvo za delo, v praksi torej ni izvedljivo.«
»Mejne vrednosti, kdaj so obremenitve za delavca previsoke, so pri nas hitreje v rdečem kot v Nemčiji, hkrati pa je pravilnik v Nemčiji zgolj priporočilo, pri nas pa obveznost. Pravilnik je treba zato še pred uveljavitvijo ustrezno spremeniti.«
»Za nas ni pomembno, ali je vlada leva ali desna, za nas je pomembno, da dela v korist gospodarstvu, ki polni državno blagajno.«
»Samo čakati na to, da bo bolje, ne moremo. Gospodarstvo nima več časa. Že zdaj se ve, na katerih področjih bodo obremenitve gospodarstva.«
»Številni imamo že zdaj težave priti do kadra. V številnih panogah je potrebna fizična prisotnost zaposlenega. Tiste panoge, ki ne bi imele možnosti uvedbe 30-urnega delovnika, bi bile tako v še težjem položaju pri pridobivanju kadrov.«
»Mi se pogovarjamo o pomanjkanju delovne sile, po drugi strani pa želijo uvesti krajši delovni čas. To ne gre skupaj, saj logike tu ni.«
»Nemško gospodarstvo že ima recesijo, tudi naša podjetja to že občutijo. Ne smemo si privoščiti nikakršnih dodatnih obremenitev.«
»Vendar morajo biti nagrade neobvezne in neobdavčene.«
»Samo tako bomo lahko konstruktivno nadaljevali pogajanja.«
»Obrtniki in podjetniki pričakujemo konkretna izhodišča za vse napovedane reforme, tudi za davčno, da lahko oblikujemo svoja stališča.«
»Podjetnik sem že 36 let in v tem času nisem dočakal ene davčne reforme, ki bi nas razbremenila.«
»Delodajalci si želimo predvsem fleksibilnejšega zaposlovanja in odpuščanja.«
»Mislim, da je to neumno prehitro sprejeti, to se mora sprejemati v paketu in ob tem, da bo že vnaprej jasna končna obremenitev podjetnikov.«
»S trenutnimi obremenitvami plač ne moremo konkurirati sosednjim severnim in zahodnim državam. Bruto plače so enormne, neto plače pa mizerne.«