»Omejevanje, kaznovanje in podobni principi nikakor ne prispevajo k temu, da bodo zdravniki delali več, pa tudi ne bolje.«
»Mi ne želimo strašiti, ampak poznamo trende, ki so se zgodili ali v podobnih primerih v tujini ali pa tudi pri nas.«
»Ta novela prinaša samo omejitve in prepovedi, ki delo za mlade zdravnike dela izrazito neprivlačno in diskriminira mlajše, da ne bi imeli toliko možnosti pri zaposlitvi.«
»Za diskriminatorno je Lukač med drugim označil predvideno določilo predloga novele, po katerem bi morali imeti koncesionarji za izvajanje svoje javnozdravstvene dejavnosti zaposlene vse zdravstvene delavce.«
»Rezultat ignoriranja mnenja zdravnikov med pripravo novele ne more biti dober.«
»Da shemo subvencioniranja skrajšanega delovnega časa podpirajo tudi v sindikatih, vendar ne vsem, ne za vsako ceno in ne za celotno obdobje, ki bi si ga kdo lahko predstavljal.«
»Sprva je bilo mišljeno, da se bo shema aktivirala med epidemijo, ob naravnih nesrečah ali recesiji.«
»Zaposleni v javnih zavodih ne bodo smeli po pogodbi opravljati storitev pri zasebnih izvajalcih.«
»Govorimo torej samo o zaposlitvah, o situacijah, ko bo izvajalec izven javne zdravstvene mreže nase prevzel del stroškov tudi za dopuste, tudi za izobraževanja in tako naprej, tako da to bo omogočeno.«
»Pripomb nima veliko, predlogu ne nasprotuje, opozarja pa na možne težave, denimo pri neaktivnosti vodstev bolnišnic.«
»Z ministrstvom za zdravje se strinjamo, da študentski zdravstveni dom Univerze v Ljubljani predstavlja odstop od siceršnje ureditve, po kateri je primarna raven zdravstvenega varstva dolžnost samoupravnih lokalnih skupnosti.«
»Veseli nas, da tako študentski zdravstveni dom Univerze v Ljubljani ostaja samostojna institucija.«
»Bolj sistematičen način zagotavljanja zdravstvenega varstva študentske populacije, tudi v drugih univerzitetnih mestih in njihovi okolici, pa je izziv, ki nas čaka v prihodnje.«
»Trudimo se dajati pozitivne predloge na zakon. Predvsem opozarjamo na pasti, na sive cone, ki so še v zakonu. V celoti pa se vsi strinjamo, da so spremembe potrebne, da pač tako več ne gre.«
»Veseli me, da so na ministrstvu za zdravje upoštevali predlog strateškega sveta o nagrajevanju vseh zaposlenih vseh v zdravstvenem sistemu.«
»Zakonske rešitve, ki se pripravljajo na vladnih uradih, so žal daleč od realnosti slovenskega zdravstva. Še enkrat se dokazuje, da papir lahko prenese vse, realnost žal ne. Predlog je strel v prazno in vsem državljankam in državljanom, ki vse težje pridejo do zdravstvene oskrbe, meče pesek v oči.«
»S prisilo in kaznimi za zdravnike, ki jih uvaja nova zakonodaja, vlada zdravstva ne bo rešila. Znanje slovenskih zdravnikov je iskano po vsej Evropi. Ali si lahko res privoščimo, da izgubimo najboljše strokovnjake, ki izvajajo najzahtevnejše medicinske posege? Ali je res rešitev za slovenske paciente, da bodo morali za nujne storitve v tujino, kjer bodo cene bistveno višje kot doma? Slovensko zobozdravstvo je 'odličen' kazalnik tega, kar nas čaka.«
»Kader bo odšel tja, kjer ne bo omejen, in pacienti mu bodo morali slediti, saj pri nas ne bodo dobili več primerne obravnave.«
»To pomeni, da bodo trpeli predvsem pacienti, saj se bodo čakalne vrste le še podaljševale. Pacienti, ki že zdaj težko dostopajo do pravočasne zdravstvene oskrbe, bodo prisiljeni čakati še dlje, kar bo za mnoge pomenilo poslabšanje njihovega zdravstvenega stanja.«
»Zakonske rešitve, ki se pripravljajo na vladnih uradih, so žal daleč od realnosti slovenskega zdravstva.«
»Predlog je strel v prazno in vsem državljankam in državljanom, ki vse težje pridejo do zdravstvene oskrbe, meče pesek v oči.«
»S prisilo in kaznimi za zdravnike, ki jih uvaja nova zakonodaja, vlada zdravstva ne bo rešila.«
»Ali si lahko res privoščimo, da izgubimo najboljše strokovnjake, ki izvajajo najzahtevnejše medicinske posege?«
»To pomeni, da bodo trpeli predvsem pacienti, saj se bodo čakalne vrste le še podaljševale.«
»Pacienti, ki že zdaj težko dostopajo do pravočasne zdravstvene oskrbe, bodo prisiljeni čakati še dlje.«
»In sicer 1999 je bilo manj operacij in posegov, kar je 1,4 odstotka manj kot v primerljivem obdobju lani. Pri čemer so koncesionarji opravili za 6 odstotkov več operacij, javne bolnišnice pa za 1,2 odstotka manj.«
»Seveda samo tisti del, ki ni realiziran. Če pa tega ne dosega eno leto, pride pa lahko do trajnega prenosa programa k drugemu izvajalcu.«
»Prav nasprotno, spodbujali bomo, da se ne meša. Spodbujamo, da bodo računi čisti in da ne bo mogoče, da bi nekdo preusmerjal svoje bolnike iz javnega v zasebno zdravstvo takrat, ko bi njemu to ustrezalo za ustvarjanje dobička, v resnici bi pa bolnika prikrajšal za kakovostno in kakovostno oskrbo.«
»V zadnjih letih smo bili priča izrazitemu trendu, da so se koncesije, ki jih je dobil neki zdravnik na podlagi svojih referenc, preprosto na trgu preprodajale dalje. Tej praksi bomo naredili konec.«
»Ti dve spremembi bosta radikalni za delovanje našega javnega zdravstvenega sistema, zato ker bomo končno prišli do čistih računov glede tega, kdo je kje zaposlen in za koga opravlja svojo dejavnost.«