»Je pa okužba z virusom tudi naredila svoje in je le še dodatno poslabšala njihov položaj.«
»Kapljice se namreč zadržujejo na različnih površinah, s čimer se lahko tudi okužimo.«
»To je obsežen nabor kadra in če nimamo primerne opreme, smo lahko velik vir prenosa okužb.«
»Osredotočili smo se na oskrbo zdravstvenih domov, bolnišnic, kar je seveda prav, a v naslednji fazi je treba poskrbeti tudi za ljudi, ki delajo na terenu. Mi ne moremo ostati doma.«
»V hišah živijo razširjene družine, mlajši hodijo v službo, še vedno tudi opažamo, da se ljudje vedejo zelo neodgovorno.«
»Primanjkovati nam je začelo razkužil za delo, ki ga tudi sicer vedno opravljamo.«
»Upam, da nam bo uspelo vzdržati ta dva, tri dni, dokler ne prispe oprema, in da ne bo širjenja okužbe.«
»Bila je naročena, a so se dobave zaustavile.«
»Vsekakor vsi dobijo navodilo, da v primeru težkega dihanja, krvavega kašlja ali tiščanja v prsih pokličejo na infekcijsko kliniko ali osebnega zdravnika.«
»Ne moremo na primer bolniku z napadom ledvičnih kamnov, vnetjem ledvic ali pljučnico reči, vi pa pridite drugi teden, ker niste nujni.«
»Naša komisija za bolnišnične okužbe se vsak dan sestane in pospešujemo akcije za zaščito zaposlenih, da se maksimalno varujemo, da bomo na razpolago, ko bo to potrebno.«
»Ne želimo, da se v Sloveniji ponovi italijanski scenarij.«
»Kam bomo vse te ljudi dali?«
»Težava je, da so na prostem, kjer s časom predstavljajo še večje tveganje, da se okužijo tako med seboj kot tudi preostalo prebivalstvo.«
»Zdaj vsi opozarjajo, da so ogrožena skupina le starejši in tisti z dihalnimi težavami ali drugimi hujšimi obolenji, vendar pa je bil spregledan del družbe, ki bi že iz čisto kliničnega vidika lahko predstavljali nevarnost prenosa okužbe.«
»Prav dolgo ne bomo mogli tako delovati.«
»Ne vem, na čem temelji odločitev slovenske vlade, a priporočila pristojnih ustanov, WHO-ja in ECDC-ja, so, da se testira čim širše, da se nemudoma osamijo tisti, ki so na testu pozitivni, da se sistematično sledi stikom teh oseb in da se da v karanteno vse ljudi, s katerimi je bila okužena oseba v stiku.«
»Hitrost širjenja tega virusa je presenetila vse, tudi številne epidemiologe, ki so gradili na izkušnjah iz nekaterih prejšnjih epidemij, na primer sarsa, ebole in mersa. Druga težava je pa, da ljudje do pred kratkim položaja niso vzeli dovolj resno. Veliko je bilo lahkomiselnosti. Zdaj je obdobje lahkomiselnosti, upam, končano, je pa dolgo trajalo.«
»V vsaki hudi krizi, na primer vojni, pojavljajo ljudje, ki skušajo iz tega skovati dobiček. Pojav takih virusnih dobičkarjev je obžalovanja in obsojanja vreden, vprašanje pa je, kako je mogoče ukrepati.«
»Obnašaj se, kot da si sam okužen, in skrbi, da se virus ne širi. To je prvi kriterij, ki ga mora vsak od nas upoštevati.«
»Ne testiramo pa blago bolnih, ki bi jim prehlad lahko povzročil kakšen drug virus. Za prehlajene je bistveno, da ostanejo doma.«
»Se pa zavedam, da je to včasih težko, ker smo ujeti v majhnih prostorih. Treba bo spremeniti navade.«
»Ta dobava bo omogočila, da se bo poleg nujnih ustanov oskrbovalo tudi industrijo oz. proizvodnjo, ki je nujna za delovanje države.«
»Želimo krepiti zaloge zaščitne opreme za primer velikega povečanja potreb.«
»To so vse bolniki, pri katerih se lahko naslednji trenutek stanje slabo konča. To so res ogroženi bolniki.«
»Da bi zadostili temu povečanemu povpraševanju, poskušamo čim bolj enakomerno distribuirati opremo vnaprej.«
»Nekaterim željam bomo lahko ugodili ali pa delno ugodili, dokler ne bomo dobili novih pošiljk, ki se nakazujejo.«
»Promet mora biti odobren, če hočemo ta zaščitna sredstva dobavljati in da delo na tem področju nemoteno poteka.«
»Zdaj ni čas za egoizem, lastne cilje, treba se je zbrati in pokazati osebno ter družbeno odgovornost, se izogibati socialnim stikom in nepotrebnim tveganjem, da zdravstvenega sistema ne preobremenimo.«
»Ustavljamo življenje, da bi ohranili življenje.«