»Ognjeni črv ni tujerodna vrsta in je prisotna v Sredozemskem morju. Običajno živi južneje, a se po vsej verjetnosti zaradi globalnega segrevanja seli proti severu. Po dosedanjih podatkih pri nas ognjenega črva še ni.«
»Kopalci naj se v primeru, da opazijo ognjenega črva, tega ne dotikajo in naj bodo pri vstopu v vodo previdnejši.«
»Po dosedanjih podatkih pri nas ognjenega črva še ni.«
»Vsake vročine ne moremo kar takoj pripisati podnebnim spremembam. Kljub temu pa v zadnjih letih opažamo, da so se vročinski valovi spremenili, tudi v tem, da se pojavljajo bolj zgodaj, recimo na začetku junija, česar prej nismo bili vajeni. Zato je tudi to lahko odraz podnebnih sprememb.«
»Čeprav v Sloveniji ne opažamo bistvenih sprememb v povprečni količini padavin, ki jih prejmemo, pa ravno pri takšnih dogodkih opažamo večje število intenzivnejših padavinskih dogodkov. In prav ti so tisti, ki so povezani z visokimi temperaturami.«
»Razlog tiči v tem, da smo na severni polobli, kjer je več kopnega kot vode. Oceani vsrkajo veliko energije in na ta način omilijo vpliv podnebnih sprememb. Poleg tega je Slovenija v središču celine, ima pa tudi veliko višje ležečih območij, ki se tudi sicer nadpovprečno segrevajo.«
»V tradicionalnih obmorskih turističnih krajih že razmišljajo, da bi sezono morali razširiti v stranske mesece, torej proti septembru in maju. Posebej pazljivi bomo morali biti v mestih, kjer je visoka obremenitev z vročinskim stresom. Verjetno pa se bomo umikali tudi v višje ležeče kraje.«
»Kadar ta obremenitev traja dlje, si naše telo težko odpočije. Ob daljših vročinskih valovih se nam vročinska obremenitev nalaga. Pomembno je, da imamo v hiši vsaj kakšen hladnejši prostor, kjer si lahko vsaj čez noč odpočijemo. Toplotni stres se kaže s fizično utrujenostjo, glavoboli, vrtoglavico, v skrajni posledici pa lahko pride tudi do vročinske kapi, ko je obremenitev prevelika in se telo ne more več ohlajati. Spremenijo pa se tudi naše čustveno stanje in kognitivne sposobnosti.«
»Raziskave so pokazale, da ti ljudje pogosto že na delo pridejo dehidrirani, saj doma izgubljenega ne nadoknadijo. To potem še poveča njihove težave. Lahko pridejo tudi kronične bolezni ledvic. Delodajalec je tisti, ki bi moral prvi poskrbeti za varnost in zdravje svojih delavcev. To pomeni tudi poskrbeti za počitek in odmor na hladnem, z dovolj pijače in hladno vodo.«
»Naj bi bilo na strehi vse skupaj videti naravno in ’skuštrano’, kot je to pač v naravi.«
»Po podatkih zdravstvenega Inštituta Robert Koch, naj bi zgolj lani za posledicami vročine umrlo več kot 4.500 Nemcev.«
»Prosim, vnovič pozivam voditelje držav, naj storijo kaj konkretnejšega za omejitev izpustov in onesnaževanja. To je nujen izziv, ki ga ni mogoče odlagati, saj zadeva vse. Varujmo naš skupni dom!«
»Sredozemsko morje ne sme biti več prizorišče smrti in nečlovečnosti.«
»Po vsem svetu smo priča spremembam brez primere – vročinski valovi, ki smo jim priča v ZDA, Evropi in na Kitajskem, rušijo rekorde, levo, desno in v sredini.«
»Že več mesecev zaznavamo rekordne temperature morske gladine, tudi zunaj tropskih območij.«
»Nisem presenečena, da se vročinski valovi pojavljajo in nisem presenečena, da so vse hujši. Toda skrbi me, kako se pojavljajo – iz tedna v teden padajo rekordi. To je preprosto neizprosno.«
»Če svet izpolni zavezo in segrevanje ozračja omeji na 1,5 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijsko dobo, se število smrti zmanjša na 30.000 letno.«
»Evropa predstavlja živo sliko segrevajočega se sveta in nas spominja, da celo dobro pripravljene družbe niso varne pred posledicami izjemnih vremenskih pojavov.«
»Tako lani kot letos so večje dele Evrope prizadeli obsežni vročinski valovi in suša, ki so podžigali gozdne požare.«
»Evropska družba je ranljiva, kar zadeva podnebne spremembe.«
»Intenziven niz vročinskih valov po vsej Evropi je skupaj z neobičajno sušnimi razmerami privedel do poletja presežkov z rekordno visokimi temperaturami, sušami in požari.«
»Danes smo zelo zaskrbljeni zaradi energetske krize in prav je tako. A ta kriza je neznatna v primerjavi s posledicami podnebnih sprememb, ki so veliko večjega obsega in se jih je treba resnično zelo hitro lotiti.«
»Precej slabo kaže. Videli smo ekstreme, ki jim do zdaj nismo bili priča.«
»V resnici se celoten ekosistem spreminja zelo, zelo hitro in veliko hitreje, kot so znanstveniki pričakovali do pred nekaj leti.«
»Tajfuni so s hitrostjo vetra in s tem škodo veliko močnejši kot nekoč.«
»Seveda smo vedno imeli vremenska nihanja, a nikoli do zdaj ne v takem obsegu. Po mojem mnenju ni dvoma, da je to posledica podnebnih sprememb.«
»Pomembno je, da pike pravilno oskrbimo, a le malokateri pik res zahteva zdravniško pomoč, kaj šele nujno pomoč.«
»Šele po tretjem dnevu od pika vidimo prave zaplete, kot so vnetja. V tem primeru je treba obiskati zdravnika.«
»Za zdravstvene zaplete pri vročinskem valu so bolj dovzetni kronični bolniki in starejši. Zato je pomembno, da jim posvetimo posebno pozornost.«
»To je življenjsko ogrožajoče stanje. Človek je lahko zelo akutno prizadet, med simptomi sta hud glavobol z bruhanjem, slabost. Pogosto so prisotni motnje zavesti in krči, kar lahko vodi tudi do kome in smrti.«