»Pesem mi je izstopala, ker ni toliko otožna, ne govori o smrti, minljivosti in grobovih. Ko pesnica pravi, da greš spat in nad tabo še vedno sije neka zvezda, daje občutek nekega optimizma in upanja.«
»Večina njenih pesmi neko žalovanje, kaj drugega pa o pesnici vemo bolj malo. Verjetno je bila ujeta v neko provincialno okolje. Grandiozno pa se mi je zdelo njeno ime, mislila sem, da si je dala vzdevek po Gregorju Samsi iz novele Preobrazba Franza Kafke.«
»Pri njeni poeziji je šlo za neko samorefleksijo, kar mi je všeč.«
»Kot vemo, je bila Tolstojeva družina zelo velika. Tolstoj, 13 otrok in žena. V tej hiši je živelo deset otrok. Zaradi šolanja starejših otrok, Serjože, Tanje in Ilije so se preselili v Moskvo.«
»Malega Vanjo, ki je bil najmlajši, 13. otrok, so posedli v košaro in jo pokrili. Tolstoj jo je kot nahrbtnik nosil na hrbtu. Ustavil se je nekje v hiši. Vanja, ki je sedel v pokriti košari, pa je moral uganiti, v kateri sobi je.«
»Kot navaden Moskovčan se je veliko sprehajal po mestu. Ker je bil zelo skromno oblečen, so mnogi mislili, da je kmet ali delavec, ne pa grof Tolstoj.«
»Tukaj je prelep vrt, otok tišine v mestu, ki ga je spominjal na Jasno Poljano. Sofija Andrejevna je povsod okoli sebe rada ustvarjala lepoto. Rada je imela ustvarjalnost v najširšem pomenu te besede. Tukaj in v Jasni Poljani je delala veliko gredic, sadila je drevje. Nedaleč od nas je bil sadovnjak.«
»Mi bi radi, da k nam pride čim več ljudi, zato bodo to omogočali tudi pogoji v razpisu, ki bo objavljen v drugi polovici avgusta.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju