»Žal tudi tu velja staro pravilo v javnem zdravju, da so tam, kjer je revščina in je manj možnosti razvoja, tudi smrti pogostejše.«
»Hitrost padanja te krivulje, torej števila okuženih, je odvisna predvsem od discipline ljudi.«
»Če ne bomo spremenili našega vedenja, če ne bomo resno sprejeli ukrepov, potem lahko računamo, da bomo počasi drseli navzdol do konca marca.«
»Zavedamo se, da je ta drugi val težek.«
»Šli smo v umirjanje družbe, da bo čim manj stikov.«
»Včasih tudi nisi zbran in se ti nekaj zgodi, so pa ljudje, ki zavestno ne nosijo maske.«
»Ni dovolj, da samo pove, kako se je treba vesti.«
»R0, ki nam kaže, kako raste epidemija, se nam povečuje in je na 1,4. To pomeni, da smo v rastni fazi krivulje. Težko je napovedati, kdaj se bo prelomila navzdol. Prelomila se bo takrat, ko bomo resnično začeli upoštevati priporočila in ukrepe, ki so že dolgo znani. Moramo jih dosledno upoštevati.«
»Vedeti morate, da je to, kar se trenutno dogaja v bolnišnicah, odmev na situacijo deset do 14 dni nazaj, ko smo imeli 18, 20, 40 okuženih na dan. Lahko si zamislite, kako bo čez 14 dni, ker smo danes na številu sto okuženih. Jutri gremo lahko še višje, tako da bo potreba po bolnišničnih posteljah še bistveno večja. Počasi bomo morali začeti posegati po posteljah, ki so namenjene za druge dejavnosti. To pomeni zmanjševanje dostopnosti do nekaterih dejavnosti v zdravstvu, ki so tudi nujno potrebne za posamezne bolnike.«
»Za to, da bo gospodarstvo lahko dobro preživelo in da bo lahko preživelo nas, je pomembno, da se držimo preventivnih ukrepov povsod.«
»Gremo počasi navzgor in že pripravljamo nove ukrepe, da bi stvari zajezili, še preden bi se razplamtele.«
»Kar nas najbolj skrbi, je, da imamo pri 14 ljudeh neznani vir. Ljudje nam nočejo več povedati, kje so bili, na kateri zabavi in tako naprej, ker nočejo prizadeti svojih prijateljev, da bi morali v karanteno. Prosim jih, naj nehajo s tem.«
»Ni več vprašanje, kaj bo država storila za nas, ampak kaj bomo mi storili za državo.«
»Še danes, ko pridem kam, mi hočejo dati roko. In ko jo odmaknem, se vsi malo zdrznejo. Ampak moramo se navaditi – ni več rok, jih ni več, gotovo.«
»Trenutno odpiramo Slovenijo. Ker jo odpiramo, povečujemo možnosti za okužbo, saj je virus še vedno prisoten v populaciji.«
»Priporočila so napisana tako, da boste varni.«
»Če greste na avtobus, kjer točno veste, da se razdalja ne da ohranjati, nosite masko.«
»Za otroke v istem razredu je nesmiselno predpisati maske, učitelji pa naj jih nosijo tudi zaradi lastne zaščite.«
»Ne morem vam ponuditi cepiva, ker ga ni. Ne morem vam ponuditi uspešne terapije, ker je ni. Ni drugega, kot da se držimo priporočil – razdalja ali maska.«
»Če imate znake, pokličite zdravnika, ki vas bo napotil na testiranje, nato bo postopek stekel naprej, kot mora.«
»Samo na tak način bomo odkrili vse, ki so okuženi in jih izolirali.«
»Ne hodite v službo bolni, ne jemljite antipiretikov, da bi skrili znake bolezni, si znižali temperaturo.«
»Navaditi pa se moramo živeti tako, da se ne bomo okužili in da okuženi ne okužuje naprej. Treba je torej nositi masko, paziti na razdaljo in se ne zadrževati v večjih skupinah.«
»Če se bomo držali navodil, virus ne more preskakovati med ljudmi in lahko normalno funkcioniramo.«
»Ne želimo, da nas jeseni preseneti.«
»Ta novica je za ene vesela, za druge žalostna, ampak za nas je vesela, ker pomeni, da smo bili zelo dobri pri obvladovanju epidemije.«
»Najbolj se bojim kresovanj. En sam prvomajski žur lahko pripelje do katastrofe. Dovolj je, da tja pride en okuženi z novim koronavirusom, pa bomo v roku 14 dni imeli po 50 novookuženih dnevno.«
»Ljudje morajo sprejeti umivanje in razkuževanje rok, nošenje maske v javnosti ter pozdravljanje brez rokovanja. Le če bomo vsi spoštovali zapovedana pravila, bo epidemija ostala obvladljiva. Na tak način bomo v petih letih prekužili celotno prebivalstvo in imeli relativno malo mrtvih.«
»Zdaj je treba delati za skupno dobro.«