»V ZPS pozdravljamo vladne ukrepe za pomoč potrošnikom na področju energentov. A hkrati vlado opozarjamo, da manjša tarifa ne sme izginiti.«
»Različne tarife delujejo spodbudno, saj usmerjajo gospodinjstva, da manj energije porabijo v času konic, več pa ponoči in ob koncih tedna, ko je omrežje manj obremenjeno. Tak ukrep je dober in trajnostno naravnan, številna gospodinjstva ga s pridom uporabljajo. Dobrih praks ne gre ukinjati, čeprav začasno v času krize, saj obstaja nevarnost, da jih bomo izgubili za vedno.«
»Modro bi bilo biti pripravljen na morebitne izpade električne energije, kar vključuje javne organe, podjetja in vsakega posameznika.«
»Če bi nas Rusija že danes odklopila, bi bili pripravljeni. Naša analiza kaže, da oskrba z električno energijo ne bi bila racionalizirana, resnih motenj ni pričakovati.«
»Ne odhajajte, ker ni poti nazaj.«
»V zadnjih letih, posebej pa v letu 2022, zaradi visokih cen energije zaznavamo izjemen porast interesa ljudi, da bi vzpostavili samooskrbo, postopkovna obravnava vlog za izdajo soglasij distribucijskega operaterja in njegovih pooblaščencev pa se temu še ni uspela ustrezno prilagoditi.«
»Elektrodistribucijski operater vam mora omogočiti tudi vpogled v vso dokumentacijo, povezano z zavrnitvijo oziroma omejitvijo.«
»Dejstvo je, da je ob naraščajočih cenah investicija v sončno elektrarno smiselna naložba, ki se bo hitro povrnila, hkrati pa bo odjemalcu zagotovila tudi manjšo izpostavljenost nestabilnim svetovnim trgom z energenti in zanesljivo oskrbo.«
»Po veljavnem Nacionalno energetskem in podnebnem načrtu je treba namreč vlaganja v distribucijsko omrežje dvigniti za 350 odstotkov, torej na 420 milijonov evrov investicij na leto.«
»Če gledamo elektroenergetski sistem Republike Slovenije, je uvozna odvisnost v konici na trenutke tudi več kot tisoč megavatov. Tako da bo sistem aktiviran v primeru teh potreb.«
»Naše zaloge zadostujejo za 20 ur obratovanja obeh plinskih blokov. Potem pa je treba seveda sukcesivno dobavljati gorivo.«
»Želimo znižati ceno plina, zato bomo predlagali cenovno kapico za ruski plin. Cilj je povsem jasen. Vemo, da naše sankcije močno negativno vplivajo na rusko gospodarstvo, vendar Putin deloma blaži posledice s prihodki od plina. Moramo omejiti ruske prihodke, s katerimi Putin financira vojno v Ukrajini.«
»Ali bodo kakšne politične odločitve, ki bodo v nasprotju s pogodbami? Da, preprosto jih ne bomo izpolnili. Ne bomo dobavljali ničesar, če je to v nasprotju z našimi interesi.«
»Ne bomo dobavljali plina, nafte, premoga, kurilnega olja – ne bomo dobavljali ničesar.«
»Zaradi jedrskih elektrarn imamo v Ukrajini dovolj električne energije. O tem bom spregovoril med obiskom v Berlinu in nato tudi v Bruslju.«
»Vendar smo pripravljeni izvažati tudi v Nemčijo.«
»To bi bilo zelo dobro za obe strani. EU bi dobil več energije, mi pa tujo valuto, ki jo nujno potrebujemo.«
»Mislim, da se strinjava o tem, da je treba hitro pripraviti strukturno reformo, da bi bolje nadzorovali cene energije na trgu, ki je postal popolnoma neuravnotežen, ter bolje ščitili našo industrijo in državljane.«
»Pokazalo se je namreč, da skupni evropski trg, predvsem električne energije, ne deluje na pravi način.«
»Razumel je, da je Zahodni Balkan in širitev EU-ja na to področje v resnici izredno pomembno strateško vprašanje za Evropo in da ga ne smemo zanemarjati.«
»Vsem je namen, da še pred to zimo posežemo na trg energentov v Evropi, da bi stabilizirali cene. Glede tega ni nobenega dvoma.«
»Ob predpostavki, da bodo ruske pipe ostale popolnoma zaprte, potem to absolutno pomeni krizne razmere na celem evropskem trgu.«
»Če pride do najhujših scenarijev, ki jih za zdaj še nismo videli, lahko pride do okoliščin, v katerih bo izjemno težko uravnavati tudi naše druge vire in priti do plina. To dopuščam.«
»Zdaj tudi hitimo z vsemi možnimi solidarnostnimi sporazumi, da se na meddržavni ravni to uredi.«
»Ukrepov za reševanje energetske draginje naj bodo deležna vsa podjetja.«
»Naj ukrepi za reševanje energetske draginje zajamejo čim širše število podjetij, in to vsaj za čas kriznih razmer.«
»Podjetja spravljajo v stisko.«
»Veliko podjetij se zateka tudi k alternativnim virom energije, vendar so tudi ti postopki dolgotrajni.«
»Negativen vpliv na EBITDA v letu 2021 so imele višje lastne cene proizvodnih enot in nižja bruto marža iz prodaje električne energije.«
»V letu 2021 smo bili priča skokoviti rasti cen električne energije in energentov, ki je bila izrazitejša v drugi polovici leta, ko sta bili prisotni tudi visoka volatilnost cen in nižja proizvodnja.«