»Arheobotanične analize, ki jih je opravila Tjaša Tolar, so pokazale na pestro poljedelsko dejavnost naselbine v zgodnji bakreni dobi. Gojili so vsaj tri poljščine, in sicer eno- in dvozrno pšenico ter ječmen. Bronastodobni vzorci so prav tako pomembni zaradi najzgodnejših dokazov poljedelstva. Poleg pšenice in ječmena so pridelovali še proso.«
»Za zdaj je proso z Javornika najstarejše znano v Sloveniji. Vedeti pa moramo, da v preteklosti vzorcev na arheoloških najdiščih niso povsod jemali oz. ne tako pogosto kot danes.«
»Gre za najstarejšo znano poselitev na Koroškem, ki torej sega v zgodnjo bakreno dobo, nekje od 4300 do 3900 pred našim štetjem, ko so nosilci lasinjske kulture na javorniški terasi ustanovili naselje.«
»Najdišče Javornik ima še veliko za povedati.«
»Zelo pomembno najdišče.«
»Ko beremo strokovno literaturo o rodbini Zois, se Javornik praktično ne omenja, čeprav je eden od pomembnejših krajev v njegovem delovanju.«
»Menim, da v deželi, ki se ima za trajnostno naravnano, ne bi smelo več prihajati do rušenja tako zdravih reči, kot je bil ta podvoz, pa če je spomeniško varovan ali ne.«
»Tudi stari čevlji so priče preteklih dob.«
»Rečemo lahko, da je prav železo omogočilo razvoj Javornika ter na koncu tudi povzročilo njegovo izginotje.«
»Nekoč sta bili tu dve jedri – graščinsko in vaško, obe sta bili podrti za potrebe železarske industrije, ki je prav tako zgodovinsko vpeta v ta prostor.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju