»Vedno poudarjamo, da gre za populacijo, ki je lahko že v osnovi bolna, se pravi, ki ima pridružene bolezni.«
»Trenutno smo prestavili del enega odraslega oddelka v pritličje, kjer smo imeli predhodno dnevni hospital in nekaj časa intenzivno enoto. Tukaj se bodo tako začela dela na gastroenterološki kliniki, ki mora tudi izprazniti del prostorov, kamor se bo potem selila infekcijska klinika s svojo urgentno ambulanto.«
»Z majem naj bi računali potem tudi na selitev na Vrazov trg, kjer se dokončujejo dela. Tukaj je še več neznank. Urgentna ambulanta bo delovala na drugi lokaciji, najverjetneje v nekdanjem ZVD-ju (Zavod za varstvo pri delu). Tukaj moramo še nekaj stvari pripraviti, preden bo mogoča selitev.«
»Pravzaprav ta del stavbe ostane. So nekatere spremembe zaradi samih dostopov na gastroenterološko kliniko in ruši se zgradba, v kateri je bil laboratorij.«
»Delovni dan smo začeli z desetimi bolniki, ki so čakali na hodniku.«
»Kar se tiče bolnikov, ki so hospitalizirani, je približno tretjina bolnikov, ki imajo covid 19 in potrebujejo hospitalizacijo zaradi same okužbe s covidom 19 ali zaradi poslabšanja osnovnih bolezni.«
»Prostora v bolnišnicah primanjkuje kar kronično, tako da težave niso zaradi covida-19, res pa skupaj z gripo stanje poslabšata.«
»V primerjavi s prvim in drugim letom epidemije covida 19 imamo zdaj na srečo zdravila, ki so zelo učinkovita, če jih začnemo jemati pravočasno, se pravi nekje v prvih petih dneh od začetka simptomov.«
»Ti bolniki praviloma niso prejeli terapije pravočasno, se pravi, so prišli takrat, ko je bilo za to preprečevalno zdravljenje prepozno.«
»Od 80 hospitaliziranih bolnikov jih je nekaj takšnih, pri katerih je covid-19 vodilna diagnoza, se pravi tisto, zaradi česar so prišli v bolnišnico. Pri teh je v ospredju starejša populacija s številnimi pridruženimi boleznimi. Ti imajo dejavnike tveganje za hujši potek bolezni.«
»Na žalost je situacija takšna, da ne gre samo za to, da bi bolniki, ki potrebujejo hospitalizacijo, prenočili na hodniku in da bi naslednje jutro oziroma čez dan našli ustrezno namestitev na oddelkih, tako da žal včasih na hodniku ostanejo tudi po štiri dni.«
»Vsak teden jih je več kot teden pred tem.«
»Vsekakor smo na začetku novega dogajanja, za katerega pa je za zdaj težko napovedati, kakšne številke bo doseglo.«
»Virus je zdaj drugačen. Vseeno pa nas skrbi pričakovano povečano število ljudi, ki bodo potrebovali hospitalizacijo zaradi covida.«
»Okužba pri mlajših ljudeh brez pridruženih bolezni poteka blago, podobno prehladu, a tudi z vročino, ki za prehlad sicer ni značilna.«
»Pri starejših od 65 let in ljudeh z imunskimi pomanjkljivostmi ali resnejšimi temeljnimi boleznimi variante omikrona še vedno lahko prizadenejo spodnja dihala in povzročijo pljučnico.«
»Najboljša zaščita pred težjim potekom bolezni in hospitalizacijo je še vedno cepljenje.«
»Zdravljenje je učinkovito v prvih petih dneh od pojava bolezni, zato je pomembno, da se oboleli pravočasno testirajo in začnejo zdravljenje.«
»Tako lahko preprečimo marsikatero bolezen. Nikoli ne vemo, ali ima morda kdo od naših sodelavcev kakšno imunsko pomanjkljivost, ki je ne obeša na veliki zvon.«
»Pravkar smo odkrili še enega pozitivnega bolnika iz celjske regije.«
»Okužimo se tako, da stopimo v kontaminirano okolje, leptospiroza aktivno prodira skozi kožo, predvsem skozi navlaženo kožo, lahko tudi, če pijemo kontaminirano vodo, če plavamo v takšni vodi, skozi očesno veznico.«
»Lahko se pojavita odpovedovanje jeter in odpovedovanje ledvic, pozneje se bolezen lahko dodatno zaplete s pojavom meningitisa in prizadetostjo številnih organov – od srca, pljuč do kože. Lahko se, sicer redko, konča tudi s smrtjo.«
»V kliničnem centru je dnevno hospitaliziranih od 40 do 50 bolnikov, v intenzivni enoti pa od 8 do 10.«
»Manj je prizadetosti spodnjih dihal, pogosto gre za poslabšanje temeljne bolezni, za oslabelost in potrebo po kisiku.«
»Še dobivamo posamezne ljudi, ki niso cepljeni in covida-19 niso preboleli s hudo obliko. Predvsem so pomembni tretji odmerki, to so poživitveni – vsaj eden za vso populacijo.«
»Zavedati se moramo, da ima covid-19 tudi posledice z vidika dolgotrajnega covida, ki ravno tako lahko predstavljajo dolgotrajne bolniške odsotnosti.«
»Pri nas vemo, kako je s priporočili, tako da smo vsekakor mnenja, da je izolacija še vedno potrebna.«
»Predvsem ob stikih z bolniki, pri katerih vnaprej ne moremo vedeti, kdo je kužen in kdo ne.«
»Nekateri ljudje so med epidemijo postali še bolj agresivni. Za vse, kar se dogaja, oz. za vse veljavne ukrepe so po njihovem mnenju krivi zdravstveni delavci.«
»Tudi v naši ustanovi se dnevno srečujemo s komentarji uporabnikov naših storitev o nesmiselnosti uporabe mask in nejevoljo, saj težko razumejo, da so maske v zdravstvenih ustanovah še obvezne. Slednji izkazujejo slabo voljo in žal pogosto tudi verbalno nasilje nad našimi zaposlenimi in jih ob tem spravljajo v stisko.«