»Razumeti morajo, da življenje v podivjanem vsakdanu, z vročinskimi valovi, sušami, poplavami resno ogroža naše življenje in da ljudje v boju s podnebno krizo potrebujejo zaupanje. Čas je, da dobimo politiko, ki bo ta pričakovanja tudi izpolnila.«
»Samo v domovih je v tem obdobju umrlo več kot 2100 stanovalcev.«
»V zadnjem letu imamo javne razprave, ki to niso, ne upošteva se mnenje stroke in civilne družbe.«
»Ne samo v zadnjih dveh letih, tudi prej smo ga lahko zaznali, je pa v času covida-19 nekako dobil krila, in ga je veliko preveč.«
»Ali nepokretni ljudje sploh spadajo v dom? Kako je z negovalnimi bolnišnicami oziroma ustanovami, ki bi pomagale v teh primerih.«
»Po podatkih iz lanskega leta je postelj v takšni bolnišnici pet tisoč premalo. Ampak tukaj nismo naredili nič.«
»Transparentne so postale kadrovska stiska, mizerne plače zaposlenih in neustreznost domov za učinkovito ukrepanje v času dogodkov, kot je epidemija.«
»Prav ta konkretna zdravstvena obravnava starejših, s poudarkom na domovih starejših, kaže na ta sistemski staristični odnos medicinske stroke do starejših.«
»Nujno je, da uvedemo nov steber socialnega zavarovanja in zagotovimo dolgoročno stabilno financiranje ter tako omogočimo, da bodo integrirane, socialno-zdravstvene storitve lahko uporabljali vsi tisti, ki jih potrebujejo, ne glede na socialni status.«
»Domovi so postali negovalne bolnišnice.«
»V Evropi 10 odstotkov ljudi več kot pet ur na teden oskrbuje oslabelega, ostarelega svojca, v Sloveniji torej 200 000.«
»Stroški formalne in neformalne oskrbe v Avstriji pravzaprav izenačeni; eni in drugi dosegajo približno po tri milijarde evrov na leto.«
»Večina nas si želi mirne in spokojne smrti. Vendar je smrt lahko tudi trpeča, povezana z dolgotrajnim umiranjem in izgubo osebnega dostojanstva.«
»Nadzor bo torej sproten in ne bo omejen na poročilo ob koncu.«
»Gre za tri- in štiriposteljne sobe, da bodo eno- in dvoposteljne. Tako da bo primeren standard za 21. stoletje.«
»Zagotavljanje ločenosti čistih in nečistih poti za preprečevanje širjenja okužb, vzpostavitev tako imenovanih sivih in rdečih con ter mogoče čisto konkretno tudi investicije v prezračevalne sisteme.«
»Pravnomočnega gradbenega dovoljenja niso mogli pridobiti tisti, ki zelo potrebujejo sredstva za izboljšanje kakovosti.«
»Vsi javni domovi so bili povabljeni že zgodaj spomladi, da izkažejo interes.«
»Gradnja mora biti končana junija 2023.«
»Kar se je dogajalo, je nesprejemljivo. Pravijo, saj bi ti starejši tako in tako umrli. Ne, ni res, ne bi jih umrlo tako veliko, če bi bila obravnava drugačna.«
»V domovih, kjer ni opreme, kjer ni kadra, so imeli oboleli bistveno slabšo zdravstveno oskrbo in bistveno slabše pogoje za preživetje. Čeprav tega naši politiki ne priznajo.«
»Niso nas poslušali, niso omogočili premestitev v bolnišnico, obstajali so seznami stanovalcev z njihovim statusom glede premeščanja. Upam, da bo kdaj kdo odgovarjal za to.«
»Kako lahko on vidi, komu se je poslabšalo stanje, kdo je v dihalni stiski?«
»Trdili so, da tega ni bilo, pa so nam ljudje poslali triažne liste, ki so jih našli v kartotekah sorodnikov.«
»Zakon predvideva sprejetje zakona o načinu financiranja dolgotrajne oskrbe do prvega januarja 2025, tako da v tej fazi govorimo zgolj o vsebini in izvedbeni fazi, ki postopno z naslednjim letom prihaja v realizacijo.«
»Ne more biti sprejet zakon, ki nima stabilnih dolgoročnih finančnih virov. Kaj, če bo čez štiri leta luft, ne bo zakona in ne bo prispevkov.«
»Ne zagotavlja ustrezne javne mreže, v kateri bi bile kakovostne storitve enako dostopne vsem, ne glede na debelino denarnice. Koncesije naj bi veljale kar 40 let, v prejšnjem predlogu 20.«
»Naučiti se bomo morali starati.«
»Kar se je dogajalo, je nesprejemljivo. Pravijo, saj bi ti starejši tako in tako umrli. Ne, ni res, ne bi jih umrlo tako veliko, če bi bila obravnava drugačna.«
»Večinoma so to ljudje, ki so že sicer živeli skromno vse življenje. Na stara leta so samo še bolj zategnili pas. Nekateri se niti ne zavedajo, v kakšni revščini živijo.«