»Te še vedno delujejo in jih po trenutnem navodilu ministrstva za zdravje ne moremo preoblikovati v nove ambulante za neopredeljene zavarovane osebe.«
»Kdo so tisti pacienti, ki želijo priti do osebnega zdravnika, a ne morejo. Kdo so tujci, ki nimajo potrebe po osebnem zdravniku pri nas, ti ne morejo biti neopredeljeni. Največja kategorija so mladi od 20 do 40 let, ki osebnega zdravnika pravzaprav ne potrebujejo, bodo pa potrebovali zdravstveno storitev, ko jo bodo potrebovali. Tudi ti ne morejo biti neopredeljeni.«
»Vsak pacient, ki pride v ambulanto mora dobiti popolnoma enako storitev, kot če bi prišel k svojemu osebnemu izbranemu zdravniku, specialistu družinske medicine. Pod ta standard ne bomo šli.«
»To bi si želeli čim prej, ker so za delo v teh ambulantah zainteresirani tudi zdravniki iz Ivančne Gorice, Bleda, nekaterih drugih mest, v katerih trenutno nimajo potrebe po vzpostavitvi teh ambulant.«
»Ekipe smo res okrepili, tako da delo poteka precej nemoteno.«
»Res ni treba hoditi samo z namenom opredeljevanja, nihče od pacientov ne bo ostal brez zdravstvenih storitev.«
»Mogoče se že pozna, da so bili dlje časa brez izbranega osebnega zdravnika. Tako da je ta problem resen.«
»V Šiški in pa na splošno v ZD-ju Ljubljana namreč ocenjujemo, da bi lahko, če bi vključili še te zdravnike, število ambulant in posledično število ljudi, ki bi jih lahko obravnavali, bistveno povečali.«
»Kot poudarja zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan, je sicer ključno, da vsi pridejo do zdravstvene storitve in da je ta popolnoma enakovredna, kot bi jo opravili pri izbranem osebnem zdravniku.«
»Težavo lahko predstavlja tudi vodenje kroničnega bolnika, zato meni, da bi bila v ambulanti smiselna tudi referenčna sestra, s čimer bi zagotovili vsaj vodenje kroničnih bolnikov po enakih principih.«
»Ker ocenjujemo, da ne gre za sistemski ukrep, da bo ta obravnava manj kakovostna, in nekoliko nas skrbi, da ne bo začasen, ampak dolgoročnejši ukrep, pa tudi predvideno nagrajevanje je povzročilo že kar nekaj napetosti in slabe volje.«
»Ljudje tu na Aljaski so zelo trpežni.«
»Leta 1792, ko so sèm pripluli evropski trgovci, smo imeli tu zdravnike, ki so jih pripeljali s seboj, leta 2022 pa ga ne moremo imeti? Moj Bog, mora biti neki način.«
»Najtežje pri delu ruralnega zdravnika je raven predanosti, ki jo moraš imeti. Govorimo o 24-urnem delavniku, 24-urnem dežurstvu, dan za dnem, sedem dni na teden.«
»Z nelagodjem razmišljam o svojih najdražjih na Fogu. In da prvič po zelo, zelo dolgem času nimamo dostopa do zdravnika, je nevarno in strašljivo.«
»Kot edini zdravnik na otoku vsak dan opravljam delo treh zdravnikov: sprejemam paciente na družinski kliniki, pregledam tiste, sprejete v bolnišnico na dolgotrajno oskrbo, ob tem pa še dežuram na urgenci.«
»Ne glede na to, koliko denarja ta zdravnik zasluži, po nekaj mesecih dežuranja 24 ur na dan mora oditi. Ne zdrži.«
»Potrebuje še veliko drugega, vendar je energetska sanacija v tem trenutku izvedljiva, prioritetna in na dosegu roke.«
»Dobro delujoč UKC Ljubljana z ustrezno infrastrukturo bo tudi v prihodnje lahko pomenil odločilen korak med življenjem in smrtjo ter med normalnim življenjem in invalidnostjo.«
»Vse pogosteje namreč prejemamo obvestila članov, da so zdravstveni domovi zaradi kadrovskih težav še dodatno zmanjšali prisotnost zdravnika v domu ali zavrnili izvajanje programa splošne ambulante v socialnovarstvenem zavodu, čeprav jih k temu zavezujeta tako zakon kot tudi splošni dogovor.«
»Zaposleni so se zato pri skrbi za stanovalce vse pogosteje prisiljeni obračati na urgentne službe, kar pa seveda ne more nadomestiti dela družinskih zdravnikov, ki jih stanovalci, ki se za bivanje v domu pogosto odločijo predvsem zaradi zdravstvenih težav, nujno potrebujejo.«
»In navsezadnje so v stiski tudi svojci, ki se vse težje posvetujejo z domskim zdravnikom ali pridobijo celovite informacije o zdravstvenem stanju svojih bližnjih.«
»Od nove vlade pričakujem, da bo čim prej, takoj ko bo možno, sprejela sklep, s katerim bo uredila ustrezno kadrovsko opremljenost.«
»Prav tako je treba poskrbeti za ustrezno zdravstveno oskrbo teh otrok. Pomembno je tudi, da morajo biti nemudoma integrirani med svoje vrstnike, ki živijo v okolju. Teh otrok ne smemo ločevati.«
»Tu je deset vzgojiteljic in 20 otrok, nekateri s posebnimi potrebami (...) Skrbnice zanje skrbijo 24 ur na dan, kar je zelo naporno, zato nam je trenutno najpomembneje, če bi nam lahko Slovenija pomagala z ljudmi, sodelavci pri oskrbi.«
»Gre za ljudi, ki so ostali brez vsega, in bi se morali v demokratični državi počutiti svobodne. In to je moja naloga.«
»Gre za precedenčno odločitev na Hrvaškem, tako da imamo zdaj črno na belem to, kar smo vedeli že prej – da je prekinitev nosečnosti v takšnih primerih zakonita. S tem smo lahko zadovoljni zaradi vseh žensk v prihodnosti.«
»Kolikor vem, na Hrvaškem nihče ne zna opravljati feticida. Mislim, da bodo gospo Čavajda napotili v Slovenijo, postopek pa bo plačal hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje. Feticid je postopek, kjer je cilj uboj ploda. To je brutalen postopek, kjer z iglo vstopiš v maternico in meriš na srce fetusa. Gre za uboj, po katerem se plod po delih odstranjuje.«
»Zahtevamo dostopno prekinitev nosečnosti, zahtevamo, da zagotovijo zmogljivosti za izvajanje postopka, da naredijo register zdravnikov z ugovorom vesti. Ne bomo odnehali, dokler ne izpolnijo teh zahtev.«
»Tega avtomatizma ne more biti. Po zakonu ima namreč vsaka oseba pravico do proste izbire zdravnika in zdravstvenega zavoda.«