»Izvolitev Nadje Zupan Hajna na tako prestižno funkcijo je tudi veliko priznanje za delo slovenskih krasoslovcev, speleologov in jamarjev in potrjuje osrednje mesto, ki ga Slovenija zaseda na tem strokovnem področju.«
»Dolgo se ni vedelo, kdaj, v katerem letnem času, je bil Nagel na Kranjskem. Znani so trije njegovi napisi: podpisal se je v Postojnski jami, v Jami pri Predjami in v Vilenici. Ti napisi na jamskih stenah so edini 'dokument', v katerem so zapisani natančni datumi Naglovega obiska na Kranjskem. V omenjenih jamah je pustil napise 13., 18. in 19. julija 1748.«
»Nagel je imel tehnično in naravoslovno izobrazbo, živel je v času razsvetljenstva, bil je racionalist in kritičen ne toliko do vere kot take, ampak predvsem do ljudske vraževernosti in neuke duhovščine. Pojave, ki so bili za Valvasorja čudežni ali vsaj nerazložljivi kot naravni pojavi ali njihove posledice, je skušal razložiti z razumom in znanostjo, to pove že na začetku poročila.«
»Dobro smo sodelovali. Jaz se lahko zanesem nanje, oni pa name, da tako uspešno opravimo delo.«
»Ko v vesolju krožiš okoli Zemlje in ves čas padaš, te to ne skrbi. V jami pa te vsak dan skrbi, da boš padel.«
»Najtežje se je spopadati s strahom in tesnobo. V jami velja pravilo visokega tveganja z občutnimi posledicami. Napake vas lahko zelo veliko stanejo.«
»Pri vas se je speleologija začela, imate izjemne izkušnje na tem področju.«
»Predstavljajte si, da bi v jami lahko zgradili mesto. Na Luni bi bili tako zavarovani pred sevanjem. Imeli bi varno bivališče, ki bi ga lahko nadzorovali.«
»Navezali smo stik, da bi mogoče tudi v prihodnje še sodelovali. Glede na to, da so bili tu dobro sprejeti, da so bile jame tudi njim zanimive, si bodo mogoče tudi v prihodnje želeli vrnitve v to okolje.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju