»To ni vprašanje financiranja, temveč principov.«
»Upajo sicer, da bodo že pred tem z vladno stranjo dosegli napredek.«
»Bodo v visokošolskem sindikatu po Kovačičevih besedah najverjetneje zahtevali tudi 'solo pogajanja'.«
»Več kot očitno sploh nista bila upoštevana.«
»Težko razumejo, kako se je bela knjiga pri pripravi predloga odprave nesorazmerij povsem spregledala.«
»A tega glede na kompleksnost področja nikakor ni mogoče storiti v treh delovnih dneh, kot je to pričakovala vladna pogajalska skupina.«
»Pomeni, da se izravnajo vse poklicne skupine, vse dejavnosti z zdravstvom in socialnim varstvom.«
»Bile so izrečene številke, ki jih je treba preveriti.«
»Prepričan sem, da bo sindikalni predlog, ko bo pripravljen, bistveno drugačen od tega, kar je pripravila vladna stran.«
»Mi moramo skrbeti za javnofinančno vzdržnost. Če bi se začeli pogovarjati o dvigu regresa, bi pričakovali od sindikatov, da povedo, čemu se potem odpovejo.«
»Prostora za pogajanja ni, ker je že zdaj predlog slabši, kot je recimo regres, ki ga imajo delavci v trgovskih podjetjih.«
»V želji po oblikovanju plačnega sistema, ki bi ustrezno upošteval odgovornosti vrhovnega menedžmenta zdravstvenih organizacij in strukture zaposlenih, ki jih vodi, bomo vse direktorje povabili k posredovanju konkretnih predlogov glede ureditve plač plačne skupine B v javnih zdravstvenih zavodih.«
»To postavlja vodstva javnih zdravstvenih zavodov v popolnoma neprimerljiv in diskriminatoren položaj glede na zahtevnost in odgovornost delovnega mesta in so kaplja čez rob že doslej absurdne situacije.«
»Direktorji in strokovni direktorji, ki so zdravniki, opozarjajo, da nimajo več nikakršnega motiva za nadaljevanje dela na vodilnih delovnih mestih za bistveno nižjo plačo od kolegov, ki jih vodijo, zato nekateri celo razmišljajo o odstopu s svojih funkcij.«
»Vladna ponudba je vsebinsko in izvedbeno nejasna.«
»Vladni predlog iz plačnih dvigov izključuje delavce v plačnih skupinah J, H in B, kar je za VSS nesprejemljivo.«
»Na drugi strani je sedanja vlada uvrstila četrti naziv douniverzitetnih učiteljev in vzgojiteljev, podaljšala njihovo verigo možnih napredovanj na 16 plačnih razredov in jih povsem približala začetni plači izrednega profesorja.«
»Vlada je danes ponovno priznala te zaostanke, je pa napovedala, da bo v ponedeljek do 12. ure posredovala pisni pogajalski predlog, ki ga je sicer ustno predstavila, vendar smo želeli to, preden se opredelimo do njega, imeti črno na belem oz. napisano.«
»Nenavadno pri tem predlogu je to, da za tisto, kar vlada razume kot novo orientacijsko delovno mesto v šolstvu, ponuja en plačni razred več dodatka kot pa za tisto, kar pojmuje kot novo orientacijsko mesto v visokem šolstvu. To utemeljuje z nekim starim aneksom h kolektivni pogodbi iz leta 2002.«
»Nekaj, kar je otipljiv in pozitiven dosežek današnjega dne, je pa to, da je vlada končno privolila v to, da se že pred reformo odpravi plačna krivica v vrednosti dveh plačnih razredov, ki so je že od leta 2009 deležni visokošolski delavci brez doktorata.«
»Do takrat je dovolj časa, da stvari premislimo in se odločimo, kako se odzvati na pisno ponudbo vladne strani.«
»Glede na izjemno naporno covidno obdobje, v katerem so šole delovale prav zaradi truda ravnateljev in pomočnikov ravnateljev ter učiteljev, ki so svoje delo opravili v razredih, bi si želeli, da vlada vsaj v majhni meri pokaže, da se zaveda pomena našega dela.«
»Dodelitev dodatka v višini 600 evrov tudi za ravnatelje pa bi razumeli kot 'znak dobre volje vlade'.«
»S podpisom aneksa številka 14 h kolektivni pogodbi javnega zavoda je vodstvo razrešilo tudi eno od stavkovnih zahtev Koordinacije novinarskih sindikatov RTV Slovenija, četudi ta pri pripravi aneksa številka 14 v nobenem delu ni sodelovala.«
»Vodstvu z aneksom 'uspelo poskrbeti za svoje najožje sodelavce'.«
»Z rešitvijo, ki je del aneksa, so se strinjali vsi reprezentativni sindikati javnega zavoda, pa tudi Svet delavcev RTV Slovenija.«
»Z določbami o odpravninah pa smo odgovorili na pomisleke sindikatov, da bi bila v prihodnosti zaradi slabe finančne situacije možna odpuščanja in premestitve na nižja ovrednotena delovna mesta.«
»Današnji dan razumemo kot točko v procesu, ki ga moramo opraviti, da normaliziramo razmere v zdravstvu in socialnem varstvu. Nismo še tam, smo pa na dobri poti. Verjamemo, da je pomemben korak to, da je vlada sprevidela, da je treba uravnotežiti, kar se je zgodilo lanskega novembra. To smo, vsaj delno, v tem pogajalskem procesu popravili. Čaka nas še nekaj izzivov.«
»Korak se zdi morda majhen, a po dveh, treh mesecih trdega dela smo naredili en korak naprej. Gotovo nismo mogli zadovoljiti vseh in ustreči vsem. Ampak veliki večini smo.«
»Ministrstvo za javno upravo je tisto, ki je skrbnik celotnega sistema in ki mora skrbeti, da je sistem uravnotežen in so vsi enako obravnavani.«