»Ukrep varuje zdravje meščanov pred škodljivimi učinki pasivnega kajenja v javnih prostorih.«
»Takrat je bilo kajenje predstavljeno kot nekaj privlačnega, zato smo zasnovali oglase v obliki stripa in animiranega filma, v katerem namesto privlačnosti kajenja predstavljamo simptome pljučnega raka in kadilce pozivamo, da naj v primeru simptomov obiščejo zdravnika, v vsakem primeru pa razmislijo o opustitvi kajenja.«
»Včasih je težko prepoznati resnost simptomov, a takojšnja reakcija in pregled lahko bistveno vplivata na izid zdravljenja.«
»Kadil sem skoraj desetletje, dokler se nisem nekega jutra zavedel, da ta navada resnično škodi mojemu zdravju. Ko sem se enkrat odločil za prenehanje, sem pri tem vztrajal in želim s svojo zgodbo opogumiti druge, da storijo enako. Verjamem, da je prenehanje kajenja lahko težko, vendar je vredno vsak trud, saj je življenje brez cigaret polnejše in zdravo.«
»Vsako leto v Sloveniji za pljučnim rakom zboli 1600 ljudi, od tega jih 1200 umre. Pljučni rak je tretji najpogostejši rak, vendar z najvišjo smrtnostjo.«
»Kar 85 odstotkov primerov pljučnega raka lahko pripišemo kajenju. Tako je tudi porast pojavnosti raka pri ženskah povezan z začetkom množičnega kajenja pri ženskah.«
»Petletno preživetje bolnikov, pri katerih odkrijemo pljučnega raka v zgodnjih fazah, presega 60 odstotkov, medtem ko je pri bolnikih z metastatsko boleznijo manj kot pet odstotkov.«
»Nikotin povzroča zasvojenost, mladostniki pa so zelo in bolj kot odrasli dovzetni za razvoj zasvojenosti z nikotinom. Mlajši ko je posameznik ob začetku uporabe nikotina, bolj verjetno bo postal zasvojen in močneje bo zasvojen.«
»To je ena najpomembnejših stvari, ki jih lahko kadilec naredi za svoje zdravje. Prej ko preneha, prej se bo njegovo telo začelo zdraviti. Opustitev kajenja prinese številne koristi za zdravje v vsakem starostnem obdobju.«
»Načrte je potrdil tudi tiskovni predstavnik ministrstva za zdravje.«
»Tisoči ljudje živeli dlje, bolj zdravo, zdravstveni sistem pa bo na boljšem za pet milijard dolarjev, ker ne bodo potrebna zdravljenja bolezni, ki jih povzroči kajenje, kot so številne oblike raka, srčni napadi, kapi, amputacije«
»Naši izsledki jasno kažejo na to, da je kajenje povezano z večjim tveganjem za hud potek covida, podobno kot kajenje vpliva na srčno-žilne bolezni, različne oblike raka in druge bolezni. Kaže, da ima kajenje podobno negativen vpliv tudi na covid.«
»Kajenje namreč okvari in zmanjša mehanizme dihalnih poti, ki čistijo dihalne poti, to so migetalke v dihalnih poteh in izločanje sluzi.«
»Opustitev kajenja je morda še posebej pomembna v tem času za zmanjšanje škode, ki jo povzroča novi koronavirus.«
»Če kadite, je opustitev kajenja najboljše, kar lahko naredite za svoje zdravje.«
»Poiščite pomoč na brezplačni telefonski številki 080 27 77 ali na skupinskem ali individualnem svetovanju v vašem Zdravstvenem domu – brez napotnice osebnega zdravnika.«
»Znano je, da so določene življenjske navade povezane s pospešeno razgradnjo v določenih predelih možganov.«
»Naša analiza pogostosti uživanja alkohola in relativne starosti možganov dokazuje, da imajo osebe, ki vsak dan ali skoraj vsak dan pijejo alkohol, višjo relativno starost možganov v primerjavi s tistimi, ki pijejo manj pogosto.«
»Tobačni dim je pomemben vir izpostavljenosti škodljivim snovem v zaprtih prostorih.«
»Škodljive snovi se nalagajo na različne površine, reagirajo z drugimi snovmi iz okolice in tvorijo t. i. strupeno mešanico, v kateri so tudi rakotvorne snovi.«
»Če je posameznik tobačnemu dimu izpostavljen pogosto in dolgotrajno, se lahko pojavijo iste bolezni in zdravstvene težave kot pri kadilcu.«
»Če vzamemo osebe, ki so mladostniku v življenju pomembne, vidimo, da več, kot je kadilcev, večja je verjetnost, da bo tudi sam začel kaditi.«
»Med njimi kajenje kar strmo upada že od leta 2002. A je seveda vsak kadilec med mladostniki preveč.«
»Onesnažen zrak predstavlja pomemben dejavnik tveganja za zdravje.«
»So pa v tobačnem dimu še nekatere specifične snovi, ki jih v onesnaženem zraku ne najdemo.«
»Lani smo obravnavali 382 kršitev, letos pa že 273. Čeprav to ni prioritetna naloga policije, se mi zdi ta številka visoka, ne predstavljam si, da nekdo prižge cigareto v prisotnosti mladoletnika.«
»Vendar se je ponovno zmanjšalo število pokajenih cigaret.«
»Potrošnja se je zmanjšala za približno eno cigareto, kar velja tako za moške kot ženske.«
»Po dveh tednih do treh mesecih se izboljša pljučna zmogljivost.«
»Po približno od 10 do 15 letih pa se zmanjša tudi tveganje zaradi smrti zaradi pljučnega raka na polovico tistega tveganja, ki ga ima kadilec.«