»Recimo štirisobno stanovanje v središču Ljubljane, 122 kvadratnih metrov, trenutno se plačuje NUSZ (nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč) v znesku 166 evrov, če bi bilo to 0,1 odstotka, pridemo do trikratnika te vrednosti.«
»Razpolagamo z dovolj dobro podatkovno osnovo za določevanje t. i. posplošene tržne vrednosti nepremičnin.«
»Slabost je vsekakor ta, da so za vrednost nepremičnin starejših letnikov, starih 30, 40 let, podatke o vrednosti sporočali lastniki sami.«
»Vsako leto pošiljamo na finančno upravo podatke za odmero davka, od l. 2013 dalje pa uprava ni odmerjala. Vsako leto je sicer podatke prejela, ampak odmere ni bilo. In ker ni bilo odmere, je občina menila, da je v tem delu oškodovana, zato je vložila tožbo proti RS.«
»Pravno ni dileme. Seveda bi se občina morala pogumno odločiti, morda iti v kakšen spor, tako kot je šla Postojna, ampak pravno dileme ni. Zdaj pa, ko je bila ustavna odločitev sprejeta, imajo občine boljši argument, ne bodo se več pravdale z ministrstvom.«
»Mi nismo imeli pravne podlage, da bi davek zaračunavali, po zakonu iz l. 1984 to ni bilo predvideno. Potem se je ta zadeva spremenila, ampak mi bi morali spremeniti odlok, za kar se pa nismo odločili, glede na to, da je bilo dogovorjeno od države, da bo zakon o nepremičninah zamenjal NUSZ.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju