»Večina okužb v domove za starejše in druge socialne zavode prihaja večinoma od zunaj.«
»kaj šele tisti, ki prihajajo od zunaj«
»Bolniki večinoma tožijo zaradi bolečin v telesu in utrujenosti, in sicer izjemne utrujenosti. To opažamo pri mlajši generaciji, ne pri starejših ljudeh.«
»Tesno sodelujemo z vodstvi domov, Skupnostjo socialnih zavodov Slovenije in ministrstvom za zdravje.«
»Edino, kar rešuje življenja v domovih za starejše, je, da tja okužba ne pride.«
»Imamo 102 domova za starejše in tudi kar nekaj drugih javnih zavodov. V Sloveniji se naroča veliko hrane in se jo tudi veliko poje.«
»Kot sem seznanjena, so v domu starejših v Hrastniku slabe bivanjske razmere, kar je eden od razlogov, da je prišlo do takšnega širjenja. Drugi razlog je, da na možnosti vnosa ni bil v zadostni meri pripravljen.«
»Iz prakse (npr. primer doma v Metliki oz. Šmarju pri Jelšah) ugotavljamo, da ko se pojavi prva okužba v domu, le-ti niso sposobni ustrezno preprečiti nadaljnjega širjenja novega koronavirusa znotraj doma za starejše.«
»Se ne moremo strinjati z morebitnim ponovnim omejevanjem obratovanja v panogi, ki je bila v tej krizi že tako močno prizadeta, še posebej, če se upošteva, od kod prihaja večina okužb.«
»Osamitev zunaj zavoda ali centra ne more biti predmet vsakokratnega zamudnega dogovarjanja ali celo improvizacije, ko pride do okužbe ali suma okužbe. Nujna je sistemska ureditev, ki bo takšno ukrepanje vnaprej predvidela v vseh prizadetih zavodih in centrih ter jim s tem omogočila hitro odzivanje.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju