»Takšno enostransko pojmovanje varnosti bi pomenilo drastičen poseg v državne proračune in neposredno ogrozilo temeljne stebre evropskih družb: dostopno zdravstvo, javno šolstvo, socialno zaščito, stanovanjsko politiko in gospodarsko stabilnost, kar so prednostna področja SD-ja.«
»Vlado pozivamo, da na vrhu v Haagu ne podpre predloga za dvig obrambnih izdatkov na pet odstotkov BDP-ja do leta 2035 in da ostane zavezana vrednotam socialne države, miru in razumnega, uravnoteženega sodelovanja v okviru kolektivne obrambe.«
»Stališče socialnih partnerjev, pa tudi moje stališče kot podpredsednika vlade je, da nikakor ne smemo priti na pet odstotkov.«
»20 milijard, ki bi jih lahko namenili za socialna vprašanja.«
»Rekla bi, da pač militarizacija ne more biti pot k miru. To je napačna pot. Več orožja pomeni več vojne in pomeni več smrti in pomeni tudi večjo verjetnost za hudo eskalacijo konflikta, ki lahko preide v globalni konflikt. Tako da, orožje ni odgovor, in to, kar Ursula von der Leyen ponuja Evropi v naslednjem mandatu, je katastrofa, ne? Ona predlaga višanje budžeta za orožje in tako naprej … To zmanjšuje tudi sredstva za krepitev socialne varnosti, socialne države in vsega ostalega, kar je potrebno.«
»Milo rečeno smelo.«
»Verjamem, da smo na koncu tega sestanka, ki je bil mestoma buren, ampak nič posebnega, pričakovano dosegli razumevanje.«
»Slovenija je ena najglasnejših držav, da je treba ustrezno definirati, kaj sodi med odhodke za obrambo.«
»Zato je treba dati več za obrambo.«
»To za Slovenijo pomeni še dve dodatni milijardi evrov. Tako rekoč nemogoče je, da bi Slovenija še funkcionirala tako kot zdaj.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju