»Te epidemije še ni popolnoma konec.«
»Bolniki obolevajo po preboleli bolezni ali po cepljenju z različico omikron, ker je cepivo manj zaščitno, kar se tiče preprečevanja okužbe. Res pa je, da imamo bistveno manj hujših okužb pri cepljenih.«
»Bolniki obolevajo po preboleli bolezni ali po cepljenju z različico omikron, ker je cepivo manj zaščitno, kar se tiče preprečevanja okužbe. Res pa je, da imamo bistveno manj hujših okužb pri cepljenih.«
»Nekaj podobnega opažamo pri vsakoletnih valovih gripe, kjer ne gre za neposredno povzročeno pljučnico zaradi gripe, ampak za poslabšanje njihovih kroničnih stanj, ki privedejo bolnike v bolnišnice oz. celo na oddelke za intenzivno terapijo.«
»Po statistiki NIJZ-ja mislim, da je šest odstotkov tistih, ki so bili pred 14 dnevi potrjeni s hitrim testom, pozneje pa niso bili potrjeni s PCR-jem.«
»Na skupini se uradno o tem še nismo pogovarjali, dobivam pa številne pobude, da bi se v Sloveniji uvedlo nekaj podobnega kot drugod, in mislim, da bomo to tudi obravnavali. Nekateri ljudje smo odgovorno pristopili k epidemiji in se cepili. Z nekim minimalnim tveganjem, ampak vendarle. Potem so pa tu drugi, ki se niso cepili, uživajo pa vse ugodnosti. Tukaj je treba stvari postaviti na tehtnico. Participacija za hospitalizacijo necepljenega bi bila, mislim, pravična rešitev.«
»Torej primerjava z alkoholizmom in kajenjem ne zdrži. So pa situacije, v katerih bi bilo dobro povečati odgovornost ljudi tudi sicer.«
»To je stvar dogovora v skupini.«
»Za covidom-19 je umrl že vsak 400. Slovenec, medtem ko se neželeni dogodki po cepljenju nanašajo na eno ali nekaj cepljenj na 100.000 prebivalcev.«
»Škoda po primeru smrti zaradi cepljenja je bila po njenem mnenju sicer že narejena, saj se zaradi dogodka veliko oseb ni cepilo, kar je vodilo v kar nekaj dodatnih smrti.«
»To je postalo neke vrste olika.«
»Zdaj gre bolj ali manj za ugibanja, nova različica je drugačna prav v zgradbi koničaste beljakovine, ki je glavni del cepiva, torej lahko pričakujemo nekoliko manjšo zaščito po cepivu, seveda pa težko rečemo, koliko manjšo.«
»Napovedi so ta hip razmeroma ugodne, če bomo vztrajali pri ukrepih, ki jih izvajamo zdaj in ki so pravzaprav skoraj normalno življenje, potem je lahko stanje do praznikov kar nekoliko boljše kot zdaj.«
»Glede na nedavno tragedijo, ki se je zgodila deklici Katji, menimo, da je treba cepiva izraziteje omejiti.«
»Cepiva mRNK povzročajo pri mlajših vnetje srčne mišice in osrčnika, ki pa ni hudo. Vendarle pa gre za srce in pri posameznih primerih je situacija lahko hujša. Zato se nam zdi smiselno izdati to priporočilo in opozoriti ljudi.«
»Pri spremembi tretjega odmerka smo sledili sklepu EME, ki je odobrila tretji odmerek kot dodatni odmerek pri obeh v Evropi odobrenih cepivih mRNK, Moderne in Pfizerja-BioNTecha.«
»To cepljenje se izvede 28 dni po drugem odmerku, lahko tudi pozneje. EMA je tudi odobrila poživitveni odmerek za cepivo Pfizerja-BioNTecha. Njegova uporaba je mogoča, nacionalne institucije pa naj se odločajo, kako ga bodo uporabljale.«
»Posvetovalna skupina za cepljenje je cepljenje s cepivi mRNK priporočila NIJZ-ju, ki o tem obvešča, če se mu zdi potrebno in smiselno.«
»To je pomembno za širjenje virusa naprej. Ljudje, ki so bili v zadnjem času cepljeni s cepivom AstraZenece, se lahko za drugi odmerek cepijo s cepivom mRNK, ni pa nobenega tveganja, če bi se cepili s cepivom AstraZenece tudi drugič.«
»Pametno je, da se pripravimo na naslednji epidemični val.«
»Ostaja sivo področje mladih, zdravih, zdravstvenih delavcev, ki nimajo občutka, da so ogroženi.«
»Če bodo cepilni centri organizirali dneve odprtih vrat in bo pri njih obisk, bi jih vsaj v določenem obsegu obdržali.«
»Kaj se dogaja v posameznem primeru, težko rečem, nekateri zdravniki ne zaupajo tej imunosti po preboleli bolezni in želijo cepiti prej, tudi o tem smo imeli kar nekaj polemik.«
»Kar večinsko smo menili, da se s to prerazporeditvijo prioritet ne strinjamo.«
»Kar večinsko smo menili, da se s to prerazporeditvijo prioritet ne strinjamo.«
»Tukaj nisem bila nič posebej vprašana, domnevam, da ne gre za odločitev te vrste, kot poudarjamo pri starejših, da so pač življenjsko ogroženi, ampak gre za to, da se zmanjša tveganje, da mature ne bi mogli pisati, ker so bodisi zboleli ali pa so v karanteni.«
»Za nekaj časa počakali, da se razjasnijo nekatere dileme glede varnosti cepiva AstraZenece pri mlajših ljudeh. V tem času bomo cepljenje pri mlajših zadržali.«
»Še vedno ta vzročna povezava seveda ni dobro dokazana. Res pa je, da je narejenih nekaj korakov naprej in da je videti, da gre pretežno za ženske. Pri nekaterih bolnikih so našli protitelesa proti trombocitom oziroma krvnim ploščicam.«
»Trenutno ne vemo. Kot veste, je dobro, da je naslednji odmerek po 12 tednih, ne prej, ker je učinkovitost s tem boljša, tako da se nam ne mudi. In v tem času bo sprejeta odločitev, kaj narediti z drugim odmerkom.«
»Šole niso gonilo okužb. So prostor, kjer se srečujejo ljudje iz različnih okolij in tudi na ta način lahko prihaja do prenosa virusa.«