»Delodajalci smo bili pripravljeni sprejeti uskladitve z direktivama in usklajene kompromise, nasprotujemo pa predlaganim spremembam, ki predhodno niso bile usklajene med vlado in obema socialnima partnerjema.«
»Mi smo izrazili svojo pripravljenost, vsega gotovo v tej fazi nismo želeli dati naprej. Obetamo si namreč drugi krog pogajanj, ker bomo lahko prišli tudi s svojimi predlogi na ta pogajanja in takrat potrebujemo tudi predloge zakonodajalca, da bomo lahko sprejemali neke kompromisne rešitve.«
»Če bi se uskladili na prvem delu, bi to vsaj simbolično ali pa tudi formalno pomenilo, da se znova usedemo za skupno pogajalsko mizo, da bi dorekli še ta protokol o nadaljevanju pogajanj, vendar zaradi tega člena, ker ne morejo počakati še dva ali tri mesece, bo vse to padlo v vodo.«
»Žal poskus sklica kolegija ESS-ja in seje ESS-ja v ta namen nista bila uspešna, saj delodajalska stran svojo udeležbo pogojuje s predhodnim dogovorom o nadaljnjem delu ESS-ja, kar vidimo predvsem v funkciji blokade zaključka obravnave zakona o delovnih razmerjih na ESS-ju.«
»Pogajanja so bila končana na točki, ko je bilo nedvoumno, da iskanje kompromisov ni več mogoče, ker gre za vsebine, o katerih se zaradi nasprotujočih si interesov ne moremo več uskladiti. Zato pričakujemo, da bo vlada nemudoma obravnavala predlog zakona o delovnih razmerjih, ki je bil predmet usklajevanja med socialnimi partnerji, brez naknadno vključenih določb.«
»Delodajalske organizacije ne nasprotujemo prenosu dveh direktiv EU-ja v zakon o delovnih razmerjih, ne moremo pa privoliti v druge predlagane spremembe, ki niso bile usklajene med vsemi socialnimi partnerji.«
»Ne moremo mimo tega, da vlada kot največji zaposlovalec v državi takšna ravnanja dopušča, prav tako ne, da njeni predstavniki, ki bi državo morali zastopati tudi kot delodajalca, vse do danes niso sodelovali v teh pogajanjih.«
»Številni imamo že zdaj težave priti do kadra. V številnih panogah je potrebna fizična prisotnost zaposlenega. Tiste panoge, ki ne bi imele možnosti uvedbe 30-urnega delovnika, bi bile tako v še težjem položaju pri pridobivanju kadrov.«
»Mi se pogovarjamo o pomanjkanju delovne sile, po drugi strani pa želijo uvesti krajši delovni čas. To ne gre skupaj, saj logike tu ni.«
»A z inšpekcijo se ne da povsem rešiti situacije, saj bo inšpektorjev vedno premalo, tudi če jih bo več kot danes. Ni namreč namen inšpektorata, da bi vsakega delodajalca 'inšpektoriral', tega se seveda ne da. A nekaj bi se v tej smeri vseeno dalo storiti.«
»To je absolutno zastarela zakonodaja, še iz obdobja nekdanje države, ki ne omogoča učinkovitega dela in odločanja v praksi. Prav tako povzroča veliko težav pri sojenju.«