»Preučili smo, kako zadeve delujejo na Nizozemskem, Danskem in Norveškem. Dejansko smo ugotovili, da v teh deželah ne polagajo tako velike vrednosti na znanje jezika.«
»V Sloveniji je več kot 8000 ljudi s povprečno zelo visoko izobrazbo, z visoko stopnjo znanja in izkušenj. Odkrili so, da jim zaposlitev pri nas predstavlja zelo veliko težavo.«
»Kar pomeni, da osebe s kroničnimi boleznimi in daljšimi terapijami, ki so jih prejemali v Ukrajini, zdaj teh ne morejo prejemati ali pa se srečujejo z visokimi stroški terapij v zasebni zdravstveni sferi.«
»Tu se počutijo sprejete, več ali manj so zadovoljni, ogromno jih razmišlja o tem, da bi v Sloveniji ostali. Večina si zelo želi integracije. Nato pa se pri nekaterih zatakne že pri tako osnovni pravici, kot je odprtje bančnega računa – kako naj se potem človek integrira, če nima kam prejemati plače in drugih prejemkov.«
»Ni ustrezno, če banke kolektivno izključujejo določeno skupino, ne da bi se dejansko sledili mehanizmom, ki so z zakonom o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma zagotovljeni za preverjanje dejanskih tveganj.«
»V praksi ugotavljamo, da osebe, ki so se obrnile na nas, niso bile zadostno obveščene o razlogu, zakaj se jim je odreklo odprtje bančnega računa, prav tako pa niso bile informirane o svojih možnostih in pravicah. Ljudje so se seveda počutili diskriminirani. Ob zavrnitvi jim je bilo pojasnjeno le, če sploh kaj, da prihajajo z območij, ki so uvrščena na seznam tveganih držav.«
»EU bo podpiral ukrajinsko ljudstvo, dokler bo to potrebno. Podaljšanje statusa zaščite zagotavlja varnost več kot štirim milijonom beguncev, ki so v EU-ju našli varno zatočišče.«
»To je pač nekaj, kar smo pričakovali in nam tudi ne dela nekih hudih težav ali travm, da bi delali paniko zaradi tega. Vemo, da se bodo navadili.«
»Prvi je v izrazu solidarnosti. V tem središču tu, so namreč tisti, ki so najbolj ranljivi, in zelo me veseli, da so v Sloveniji tako dobro sprejeti. Drugič pa, obhajamo veliko noč in to je praznik, ki nas spominja tako na trpljenje kot na vstajenje.«
»V Slovenijo je prišlo razmeroma majhno število beguncev, glede na to, koliko Ukrajincev je moralo zapustiti svoje domove, zna pa ta številka rasti, glede na to, da se pripravlja ofenziva v vzhodni Ukrajini, vendar je Slovenija še daleč od kapacitet, ki jih imamo pripravljene.«
»Na Slovenski karitas trenutno z materialno pomočjo pomagamo več kot 1200 beguncem iz Ukrajine, ki so po celi Sloveniji v zasebnih namestitvah. Na Karitasu v Celju in Mariboru zanje že organiziramo tedenska srečanja in delavnice za otroke. Tudi ta center v Ljubljani bo postal prostor pomoči za odrasle in prostor druženja, učenja in igre za otroke. Vsem Ukrajincem, ki so pribežali v Slovenijo, želimo, da bi se tukaj dobro počutili in bili povezani z nami in med sabo.«
»Center je nastal z željo, da bi bil to prostor, kjer se begunci iz Ukrajine počutijo kot doma, dobijo prvo pomoč ter prostor za druženje in učenje, kjer se bodo počutili prijetno, kar bo imelo pozitivne posledice tako za Ukrajino kot za Slovenijo.«
»Želimo pa si, glede na obremenitve in število beguncev, ki prihajajo v Slovenijo, da poskušamo najti tudi evropske sklade, iz katerih bi lahko Slovenija počrpala sredstva.«