»Naslednji korak je, da na vladi oblikujemo osnutek sporazuma med socialnimi partnerji. Tako delodajalci kot sindikati ga bodo potem preverjali in potrjevali vsak na svojih organih in naslednji ponedeljek se znova snidemo in pričakujemo, da bomo takrat ta dogovor tudi podpisali.«
»Zadovoljni smo, da smo plačno reformo po dolgem času uspešno zaključili in se podajamo v pokojninsko reformo.«
»Načrtujemo, da bodo pogovori s socialnimi partnerji končani v prvih mesecih prihodnjega leta in bo pokojninska reforma z velikim razumevanjem in soglasjem socialnih partnerjev in deležnikov uspešno realizirana.«
»Že v tem trenutku ne bi rekel, da je pokojninska blagajna nevzdržna. Razmerje med aktivnimi in upokojenimi je bilo pred desetimi leti 1,46, danes je 1,57. Transfer iz proračuna v pokojninsko blagajno je verjetno na najnižji ravni v zadnjih 12 letih – pustimo tisto v 90. letih. S tega vidika ne bi rekel, da je blagajna nevzdržna. V bistvu je v dobri kondiciji.«
»Podaljševanje pokojninske dobe na več kot 40 let ne bi bil učinkovit ukrep. Tako ali tako se upokojujemo starejši. V zadnjih desetih letih se je dejanska starost ob upokojitvi za ženske povečala za skoraj tri, za moške za skoraj dve leti. To se bo dogajalo še naprej.«
»Glede pogajanj s socialnimi partnerji so se zavezali, da dopustimo vsaj šest efektivnih mesecev pogajanj. Konec leta ni noben trdi rok, ki ga moramo upoštevati. Če se to zavleče v prve mesece prihodnjega leta, ne bo nič bistveno narobe. Kvečjemu bomo pozneje oddali zahtevek za črpanje sredstev iz načrta za okrevanje in odpornost.«
»Vzdržnost pomeni, da je scenarij za pokojninsko reformo nastavljen, tako da bo sistem javnofinančno zdržal vse mogoče krize naslednja desetletja in da se lahko nanj vsak od nas 100-odstotno zanese.«
»Zdi se, da so vlada in socialni partnerji še vedno vsak precej na svojih bregovih, minister je predstavil stališče, da se mora minimalna plača zvišati, socialna partnerja pa sta oba precej narazen glede številk.«