»Sladkorna bolezen tipa 1 se večinoma pojavi v zgodnjem otroštvu in pripelje do popolne odpovedi izločanja inzulina iz trebušne slinavke ter pomeni dosmrtno inzulinsko zdravljenje.«
»Sladkorna bolezen tipa 2, ki jo ima 90 odstotkov bolnikov, pa je bistveno drugačna. Pri njej je inzulina v prvih letih celo preveč, ker poskuša nadomeščati največkrat zvečano inzulinsko rezistenco.«
»Vrednost sladkorja vpliva na počutje bolnikov v vsakem trenutku.«
»Obvladovanje sladkorne bolezni je odgovornost bolnika.«
»Vsaka druga uporaba predstavlja nenamensko uporabo izven odobrenih indikacij, ki bo poslabšala obstoječe pomanjkanje zdravila in ga odtegnila sladkornim bolnikom.«
»Pri taki uporabi pozitivno razmerje med koristjo in tveganjem ni ugotovljeno, zato jo močno odsvetujemo.«
»Zelo odsvetujemo tudi nakup zdravil preko spleta, ker je na njem veliko ponaredkov in obstaja možnost, da zdravilo ne vsebuje učinkovine.«
»V telesu imamo mehanizme, ki uravnavajo lakoto in sitost.«
»Žal so njegove zaloge pošle in nič ne kaže, da se bo stanje kaj spremenilo.«
»Absolutno ugodno in varno, ga pa ni dovolj.«
»Sama Ozempica ne predpisujem ljudem, ki bi radi samo shujšali, če ga ni dovolj niti za sladkorne bolnike.«
»Debelost je tudi kronična bolezen, debeli ljudje smo potencialno ogroženi tudi za diabetes.«
»Semaglutid povzroči hitro izgubo telesne teže, pri tem pa gre velik del te teže na račun mišične mase.«
»Če zdravilo ukineš, se večina ljudi zredi tako hitro, da je to tragedija.«
»Miselnost, češ, saj mi bo pa injekcija pomagala, je zelo poenostavljeno.«
»Maščevje je svoj endokrini organ.«
»Ni prav, da se vse povprek obsoja, ljudje še vedno mislijo, da smo debeli labilni.«
»Zmanjšanje markerjev vnetja, ki ga klinično zaznamo pri uporabi GLP-1 agonistov, še ni natančno pojasnjeno.«
»Od tega bo 7,5 odstotka prirasta prispevala sladkorna bolezen, če seveda ne izboljšamo načina obravnave, uvajamo inovacij in ne preprečujemo sladkorne bolezni.«
»Diabetologe opozarjam, da imamo v Sloveniji velik delež bolnikov, ki jemljejo do šest zdravil za sladkorno bolezen vzporedno, kar je preveč, večinoma nekoristno in zelo drago.«
»V Sloveniji ima okrog 10 odstotkov prebivalstva sladkorno bolezen, kar je precej ljudi. Pomembno je sodelovanje med stroko in pacienti ter komunikacija, kajti če pacient ne obvesti zobozdravnika o svoji bolezni, lahko to pripelje do nadaljnjih nevšečnosti in zapletov. Pacienti velikokrat odlašajo z obiskom zobozdravnika, dokler jih ne boli. Ko pa zaboli, je že prepozno. Zato sta izjemnega pomena preventiva in ozaveščanje pacientov.«
»Ustna higiena mora biti bistveno boljša, po možnosti prilagojena glede na starost in glede na kronično bolezen.«
»Število novih primerov sladkorne bolezni med otroki in mladostniki se je spet približalo številu med letoma 2016 in 2019.«
»Debelost je postala vedno večji problem za zdravje prebivalstva ne samo pri nas, ampak po celem svetu.«
»Zdravniki tega stanja bojijo.«
»To zdravilo je registrirano po naših pravilih za zdravljenje sladkorne bolezni. Bolniki s sladkorno boleznijo ga dobijo na recept in nič ne plačajo. Je pa to zdravilo učinkovito in varno, pa tudi že v Evropi priznano za zdravljenje debelosti in čezmerne telesne teže v primerih, ko imajo pacienti še pridružene bolezni – srčno-žilne bolezni, arterijska hipertenzija, povišana raven krvnih maščob ali spalna apneja. Takrat jim lahko ta zdravila predpišemo, ampak so zanje samoplačniki.«
»Mi in drugi centri se tega dela lotevamo utemeljeno, skladno z mednarodnimi smernicami, s polno odgovornostjo in celostno zdravimo bolezen, ki bolnike vodi v nešteto drugih bolezni.«
»To, da se ta zdravila predpisujejo za obravnavo debelosti, so strokovne napake. V registru zdravil je jasno zapisano, kaj so indikacije za predpisovanje teh zdravil.«
»Mi moramo bolniku pomagati z zdravljenjem, ki ni v obliki tablet, ampak osebnega dela z bolnikom, zajema dieto in terapijo, psihološko podporo, motivacijsko obravnavo in aktivacijsko terapijo.«
»Če gledamo pravno-formalno, je uporabil zdravilo v neregistrirani indikaciji. To bi se smelo v medicini uporabljati samo, kadar ni na voljo alternativnih možnostih zdravljenja in kadar gre za hude bolezni.«