»Himalajski ledeniki so vir pitne vode za dve milijardi ljudi, ki živijo na tem območju. Izginotje ledenikov, ki bi se ob sedanjem onesnaževanju lahko zgodilo prej kot v enem stoletju, bi imelo nepredstavljive posledice za našo civilizacijo in ekosisteme.«
»Kakšno je dejansko stanje himalajskih ledenikov, pa zaradi zelo redkih raziskav nad tem območjem praktično ni znano.«
»Takoj. Če bi se zdaj vrnili v normalno življenje, bi se izpusti takoj vrnili na prejšnjo raven. Na žalost najverjetneje 'vrnitev v normalnost' pomeni, da bi podjetja poskusila nadomestiti 'zamujeno' in bi bili izpusti po normalizaciji stanja celo večji.«
»Za to pa bo potreben tako regulatorni kot izvedbeni okvir. Na žalost lahko iz videnega in slišanega sklepamo, da česa takega ne moremo pričakovati od slovenske vlade ali ministrstev za gospodarstvo ali okolje. Nekaj upanja vliva 'Green deal' Evropske unije, vendar je tudi ta precej neambiciozen.«
»Električni avtomobili res ne povzročajo lokalnih izpustov in zato 'manj' onesnažujejo. Na žalost pa termoelektrarne, ki so vir električne energije, s katero polnimo baterije električnih avtomobilov, v zrak spuščajo fosilni CO2.«
»Najpomembnejši je prehod na javni prevoz. Regionalno so to vlaki, lokalno pa avtobusi. Vmes pa na kolo!«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju