»Ni dvoma, da smo na Floridi sredi pandemije. Ni dvoma, da je delta veliko bolj nalezljiva od drugih različic in bolj prizadene otroke, še posebej tiste mlajše od 12 let, ki se ne morejo zaščititi s cepljenjem. Zato se lahko zaščitijo le z maskami ali da ostanejo doma. Mislim, da se lahko strinjamo, da zadnje ni dobro zanje.«
»Številke so trenutno precej slabše od lanskega avgusta. Lani avgusta smo imeli dovzetno populacijo in nismo imeli cepiva. Zdaj imamo pol države precepljene, a so številke kljub temu slabše. Različica delta je spremenila pravila igre.«
»A dejstvo, da imajo lahko (že cepljeni, op. a.) visoko stopnjo virusa, kaže na to, da ljudje, ki še niso cepljeni, zaradi tega morda niso tako zaščiteni pred različico delta, kot smo upali.«
»Ker nove in ponavljajoče se nalezljive bolezni postajajo čedalje pogostejše, naši izsledki prinašajo dragocena spoznanja o vplivih epidemij na prebivalstvo in tudi vpogled v to, kaj je mogoče storiti za ublažitev tega vpliva.«
»Podatki žal niso spodbudni, vedno več primerov je različice delta in matematični modeli govorijo, da se nam jeseni, če ne bo dovolj cepljenih, ne piše dobro.«
»Ta se še ne širi tako hitro, naša epidemiološka slika v tem trenutku je zelo dobra, upamo, da bomo vztrajali na tem. Žal tudi vemo, da bo slej ko prej potrkala na vrata, takrat se bomo v skladu z epidemiološko situacijo na novo odločali.«
»Pri otrocih je to testiranje pomembno. Če odkrijemo okuženega otroka, potem ta ne vstopa v šolski prostor in ne širi bolezni naprej. Na drugi strani pa je treba pretehtati testiranja, ta morajo biti planirana, v skladu z epidemiološko sliko, in nam morajo koristiti pri načrtovanju. Brez testiranj smo kot slepci, ker nam povedo, kako se razvija epidemija in katere ukrepe moramo sprejeti.«
»Naš predlog je, da se slovenske državljane ob vrnitvi iz držav, ki so uvrščene na rdeč in temnordeč seznam, napoti v karanteno, če niso bili cepljeni ali bolezni preboleli. Karantena se lahko prekine po petih dneh. Če pa so cepljeni ali so preboleli, pa napotitev ni potrebna.«
»Če bi dali samo pogoj testiranja, to pomeni, da v tistem trenutku, ko se testiramo, nimamo znakov okužbe oz. visoke koncentracije virusa na naši sluznici dihal, ne pomeni pa, da naslednji dan ali čez dva dneva koncentracija virusa ne bo začela naraščati in se bo čez nekaj dni razvila bolezen.«