»Regulirana marža je že od 17. avgusta 2022 nespremenjena in bistveno povečani stroški poslovanja v letu 2023 otežujejo pogoje poslovanja naftnih trgovcev.«
»Marže pri naftnih derivatih ne pokrivajo stroškov poslovanja in so skoraj trikrat nižje od povprečja v Evropski uniji. Stroški podjetja rastejo, marže se nižajo, tu ni logike.«
»Te spremembe vodijo do nesorazmernega pritiska na naše poslovanje, saj moramo trgovci z naftnimi derivati iz omenjenih marž pokriti višje stroške poslovanja.«
»V Sloveniji imamo regulacijo cen, ki marže na nekatere naftne derivate postavlja na nesprejemljivo nizko raven, ki je obenem daleč najnižja v EU-ju. Tako določena regulirana marža ne zadošča za pokrivanje stroškov rednega poslovanja z gorivi in derivati ter posledično ogroža prilagajanje zahtevam evropskega zelenega dogovora.«
»Tudi nafta je bila regulirana, torej bi bilo treba sprejeti metodologijo povračila stroškov, ki so nastali vsem naftnim trgovcem v obdobju prejšnjih dveh regulacij.«
»Prejšnja vlada je naredila potezo, ki je naftne trgovce pahnila v težek položaj. V prvi fazi smo to ustavili z vrnitvijo na regulacijo cen iz preteklosti in trgovcem vrnili maržo. Škodo Petrol izkazuje pri poslovnih rezultatih.«
»Dogovorili smo se, da bo strošek biokomponent za gorivo, ki se po novi z najvišjo določeno maržo regulirano ceno prodaja zunaj avtocest, družbi Petrol povrnjen.«
»Obremenjuje le trgovce z naftnimi derivati, ki smo gorivo primorani prodajati pod nabavnimi stroški, z vsakim prodanim litrom pa ustvarjamo izgube.«
»Poudarjamo, da marža naftnih trgovcev predstavlja le pet odstotkov v strukturi končne maloprodajne cene, medtem ko davki in dajatve predstavljajo več kot 50 odstotkov končne cene in so se v zadnjem obdobju občutno povečali.«
»Tudi po tej uskladitvi domovi pričakujejo neuravnoteženo poslovanje, to se pravi rdeče številke, ker je cena ponovno regulirana in ne omogoča izračuna dejanskih stroškov.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju