»Obrazci za izpolnjevanje vlog za začasno zaščito precej zoprni in beguncem povzročajo kar nekaj težav.«
»Morda je nekaj več zastoja pri izdaji odločb o začasni zaščiti na upravnih enotah, vendar naj povem, da bo v sistem začasne zaščite vključen vsak begunec iz Ukrajine, ki je prišel v Slovenijo po 24. februarju.«
»Če oseba izpolnjuje pogoje za začasno zaščito, ji upravna enota izda izkaznico, s katero lahko oseba uveljavlja svoje pravice, tudi pravico do nastanitve v nastanitvenih objektih, do prehrane, obleke in tudi minimalne denarne žepnine.«
»Takšna delovna mesta pa so beguncem z začasno zaščito na začetku težko dostopna in jih bodo lahko začeli opravljati šele sčasoma.«
»Berlin je tako poln, da smo morali tukaj narediti začasna prebivališča, da imajo ljudje sploh prostor, kjer lahko ostanejo. Kar tukaj počnemo, je to, da preprečujemo, da niso brezdomci. Če ne bi imeli tega, jih v Berlinu sploh ne bi mogli več nastaniti.«
»Dejstvo je, da begunci nimajo te sreče, da se za njih najtežja pot šele začenja. Ko pridejo na primer v Romunijo ali na Poljsko ali v katero koli drugo državo, se šele začenja iskanje začasnega doma.«
»Dobro je, da imamo konvencijo, a samo ta ne zadostuje. Potrebujemo učinkovitejšo zaščito, ki bo omogočila, da ljudem ne bo treba živeti v človeka nevrednih razmerah.«
»Povzročajo nam začasne težave.«
»Z opisanimi spremembami se skuša položaj oseb s priznano mednarodno zaščito in oseb z začasno zaščito po dveh letih od priznanja statusa osebe z začasno zaščito čim bolj izenačiti in s tem tudi osebe z začasno zaščito spodbuditi k hitrejši in boljši integraciji v slovensko družbo, zlasti prek vključevanja na trg dela.«
»Begunci iz Ukrajine, ki v Sloveniji zaprosijo za začasno zaščito, imajo med drugim pravico do nastanitve, denarne pomoči, vključevanja na trg dela in v vse izobraževalne procese.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju