»Vemo, da je v schengenskem zakoniku po kratkih obdobjih, po 30-dnevnih obdobjih, predvideno. Mislim, da bi že v tem smislu Italija težko opravičila, da ima namen za 30 dni, z ograjo bi dokazala, da ima že na začetku načrt dlje kot 30-dnevno oviro, in to ni v njeni nacionalni pristojnosti.«
»Lahko se zgodi, da konec leta 2006 ali v začetku leta 2007 slovensko-hrvaška meja postane schengenska meja, kar je pogoj za ukinitev meje z Italijo, Avstrijo in Madžarsko. To pa pomeni, da bo Slovenija tudi kar zadeva policijskega nadzora vstopila na evropski zemljevid.«
»Iščemo pa tudi možnosti, kako bi Italija, Slovenija in Hrvaška skupaj zavarovale zunanjo schengensko mejo.«
»Vključuje se država članica, ki bi potencialno lahko imela izjemne težave, ker nima dorečenih meja s svojimi sosedi. Anomalija bi bila v tem, da bi imeli schengensko mejo, ki bi bila nedorečena.«
»Interes Slovenije je, da se schengenska meja v razumnem roku prestavi na mejo med Hrvaško in Srbijo.«
»Ograje ni več, a meja v glavah ostaja.«
»Tako na meji kot v Ljubljani ograja mora pasti.«
»Treba je pogledati v prihodnost. Schengenska meja bo v tem delu padla.«
»Nemčija je vzpostavila nadzor na meji z Avstrijo, nato smo mi vzpostavili nadzor na meji s Slovenijo in z Madžarsko, Nemčija ima nadzor tudi na meji s Češko, Češka pa s Slovaško. Jasno je, da imamo velik problem, in dokler ne bo rešen, ne moremo govoriti o širitvi.«
»Prebežniki bi tako imeli vstop v EU nekje na schengenski meji, ne pa na slovenski meji.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju